Gündem
Giriş Tarihi : 14-07-2016 15:12   Güncelleme : 14-07-2016 15:12
Abone ol

Elektronik kelepçe vatandaşların ilgisini çekti

Yozgat’ta açılan ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’nda sergilenen ve suçlulara takılarak ikinci bir suçun işlenmesinin engellenmesini sağlayan elektronik kelepçe vatandaşların ilgisini çekti.

Elektronik kelepçe vatandaşların ilgisini çekti

Türkiye genelinde bir süredir uygulanan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı tarafından elektronik izlenme sistemi olarak takip ve denetim işlemi sayesinde suçluların şiddete başvurması da engelleniyor. Genellikle konutta infaz yükümlülüğü ev hapsi ve kadına şiddet gibi suçlardan uzaklaştırma alarak evine yaklaştırılmama yükümlülüklerinde kullandırılan elektronik kelepçe Yozgat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü görevlilerince Yozgat’ta düzenlenen fuarda açılan stantta tanıtıldı.

Vatandaşlar elektronik kelepçeyi daha önce ilk olarak Avrupa ülkelerinde gördüklerini belirterek, şunları kaydetti: “Çok merak ediyorduk. Stantta açılınca dikkatimizi çekti. Saat gibi bir cihazın ayak bileğini takılması yoluyla uygulanılıyor. Günümüzde kadına yönelik şiddetin önlenmesinde bu cihaz oldukça önem arz ediyor. Suçluları başka türlü kontrol altında tutmak oldukça zor. Güzel bir uygulama. Bu sayede belki suçluların başka suç işlemeleri engellenir.”

 

CİHAN