Gündem
Giriş Tarihi : 20-04-2022 09:40

Emekçilere ‘müjde’ yok!

EYT’lilerin gündem olmadığını, bayram ikramiyesinin ve asgari ücretin artmayacağını söyleyen Bakan Bilgin, hayalleri suya düşürdü. Emekçilerden ise tepki yağdı: Geri adım atılmazsa sandıkta görüşeceğiz.

Emekçilere ‘müjde’ yok!

Ekonomi Servisi- BİRGÜN 

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Bilgin’den milyonlarca emeklinin ve ücretlinin heyecanla beklediği müjde açıklaması gelmedi. Açlık sınırının altında maaşlarla geçinmeye çalışan 13,6 milyon emeklinin beklediği ikramiye zammı Bilgin’in açıklamasıyla hayal oldu. Asgari ücrete ek zam yapılmayacağını kaydeden Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için bir çalışma yapılmadığını da bildirdi.

Bilgin, emekliye bayramda ödenecek ikramiyenin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1100 TL olarak belirlendiğini ve ikramiyelerim 28-29 Nisan’da ödeneceğini açıkladı.

Katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, “Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz” dedi.

3600 ek göstergede yasal düzenlemenin bu yıl Meclis’e geleceğini söyleyen Bilgin, “Bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diye düşünüyorum” diye konuştu.

SANDIKTA GÖRÜŞECEĞİZ

Vedat Bilgin’in sözlerine tepki gösteren Tüm Emekli-Sen Genel Başkanı Zeynel Abidin, “Bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz” dedi ve ekledi: “Vedat Bilgin kendi gelirleri üzerinden hesap yapmış herhalde. Enflasyonun bu denli arttığı, gelirlerin bu düzeyde olduğu bir dönemde, Bakan’ın açıklaması hayal kırıklığı yarattı. Bakan bu açıklamasından geri adım atmalı. Geri adım atmazsa sandıkta görüşeceğiz.‘’

Türkiye’de emekli maaşlarının olması gerekenden daha düşük olduğunu söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu emeklilerin yaşam koşullarının son derece olumsuz olduğunu ifade etti. Maaşların yetersiz olduğuna ve enflasyon karşısında eridiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “Cumhurbaşkanı ‘en düşük emekli maaşını 2 bin 500 TL yapıyoruz’ diye açıklama yapmıştı, bu ücret asgari ücretin yarısı kadar. Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu düşünürsek bu övünülmesi gereken bir durum değil” ifadelerini kullandı.

Bakan’ın EYT ile ilgili bir çalışma yapılmadığına dair açıklamasını değerlendiren Çerkezoğlu, EYT’nin kazanılmış bir hak olduğunu söyledi. EYT konusunda yıllarca mücadele verildiğini ifade eden Çerkezoğlu: “EYT çalışma hayatının kanayan yaralarındandır. Belli çalışma süresini tamamladıktan sonra emekli olmak ve sosyal haklarımızı sağlamak devletin sorumluluğundadır. Çağrımız EYT sorunun derhal çözüme kavuşturulmasıdır.”

Asgari ücret zammı konusunun hükümetin gündeminde yer almamasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Çerkezoğlu , “Son derece gerçek bir sorundan söz ediyoruz. Asgari ücret açlık sınırının altına gerilemiş durumda. Bu ücretlerle işçilerin ve işçi ailelerin 2022 yılı boyunca geçinmesi mümkün görünmüyor. Derhal komisyon toplanmalı ve asgari ücret artırılmalı” dedi.

EYT’LİLER 15 MAYIS’TA MEYDANLARDA

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak da EYT’liler ile ilgili şimdiye kadar net bir cevabın olmadığını ancak Bakan’ın açıklamalarıyla netleştiğini belirtti.

İktidarın EYT’lileri bekleyişe soktuğunu ifade eden Özüpak şöyle konuştu: “Yaklaşık 2,5 ay önce AKP Grup Başkanvekili EYT gündemimizde, çalışmalar başlatıldı diyerek vatandaşları bekleyişe soktu. Bugün geldiğimiz noktada çalışma bakanı böyle bir çalışma olmadığını söyledi. Bu durum bizi üzse de mücadelemizi bıraktıracak bir söylem değil.”

15 Mayıs’ta Maltepe’de yapılacak olan mitingi hatırlatan Özüpak toplumda mağduriyet yaşayan tüm kesimlerin sesini Ankara’ya duyuracaklarını söyledi. Mitingden sonra Bakan Bilgin’in söyleminin değişeceğini düşündüğünü belirterek “Sayın bakanın söylemi eminiz ki değişecek. Biz seçim yatırımı olmak istemiyoruz. İktidardan icraat bekliyoruz. Tüm muhalefet partileri mağduriyetlerimizi görüyor, çözüm önerileriyle yanımızda yer alıyorlar. EYT muhalefeti iktidar yapacak güçte. Mağduriyetin son bulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz, 15 Mayıs’ta mağduriyet yaşayan tüm kesimleri bekliyoruz” dedi.

İKRAMİYE PULA DÖNDÜ

2018 yılın bu yanan ödenen bayram ikramiyeleri 5 yılda adeta pula döndü, enflasyonun altında ezildi. 2018 yılında 1000 TL olarak belirlenen emekli bayram ikramiyesine üç yıl boyunca zam yapılmadı, 2021 yılının kurban bayramında ise 100 TL zam yapılarak 1100 TL olarak ödendi. Emekli ikramiyesi ödendiği günden bu yana sadece yüzde 10 artarken, resmi enflasyon yüzde 151, gıda enflasyonu ise yüzde 186 arttı.

2018 yılında asgari ücret ise 1603 TL’den 4 bin 253 TL’ye yükseldi.

5 yıl önce belirlendiğinde asgari ücretin yüzde 62’si tutarında olan ikramiye 2022’de asgari ücretin yüzde 26’sına geriledi. Emekli ikramiyesi asgari ücrete göre 37 puan geriledi.

DİSK-AR, ‘Emekli bayram ikramiyesi eridi!’ adlı raporunda ‘ “Emeklinin enflasyona göre 5 yıllık ikramiye kaybını gidermek için bu bayramda 4.500 TL ikramiye ödenmelidir. Emekliye her yıl dört asgari ücret ikramiye ödenmelidir” tespitinde bulundu.

 

AdminAdmin