Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 21-03-2016 13:25   Güncelleme : 21-03-2016 13:25
Abone ol

Engelli çocuklar için atla terapi

BURSA - Bursa Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde, engelli çocuklar için uygulanan atlı tedavi programının 2016-2017 yılı eğitim dönemi başladı

Engelli çocuklar için atla terapi
BURSA - Bursa Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde, engelli çocuklar için uygulanan atlı tedavi programının 2016-2017 yılı eğitim dönemi başladı.

Osmangazi Belediyesi tarafından 5 yıldır yürütülen ve yoğun ilgi gören at biniş programları, engelli vatandaşların özgüven kazanmalarına yardımcı oluyor. Özel olarak seçilip yetiştirilmiş atların kullanıldığı terapi programında engelli çocuklar haftada 3 gün, 10 dakikalık periyotlarla ata binerek terapi alıyorlar.

Yeni Gün Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Rehber Öğretmeni Fatih Balsar, “Hayvanlarla etkileşime geçmeleri, çocuklarımıza sosyal aktivite anlamında önemli katkılar sağlıyor. Sadece tek başlarına bağımsız birey olabilmelerini sağlamak amacıyla bu tür etkinliklere önem veriyoruz. Baktığımızda hayvanlarla bir bağ kurduklarını fark ediyoruz. Daha önce ata binmemiş, hiç yaklaşmamış öğrencilerimizin mutluluğu bir hafta bile sürebiliyor.” dedi.

Atla terapi programının engelli çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olması için alternatif ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Balsar, “Otizimli, down sendromlu, hafif düzey görme, zihinsel ve bedensel engelli 30 öğrencimiz, haftanın üç günü atla terapi alıyor. Eğitimlerimiz beş gurup halinde gerçekleştiriliyor. Sahipsiz Hayvanlar ve Doğal Yaşam Merkezi ile irtibata geçtiğimizde bizi hemen atla terapi eğitimlerine dahil ettiler. Osmangazi Belediyesine bu tür faaliyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Cihan