Gündem
Giriş Tarihi : 10-05-2016 16:10   Güncelleme : 10-05-2016 16:10
Abone ol

Engelli olduğu için kimse iş vermedi

ADANA - Engelliler Haftası kutlama programı kapsamında TEMSA tarafından 30 firmanın katılımı ile ‘Kariyerde Engelleri Kaldırdık Farkındalık Günü’ temasıyla iş arayan engellilerle firma temsilcileri bir araya getirildi

Engelli olduğu için kimse iş vermedi
ADANA - Engelliler Haftası kutlama programı kapsamında TEMSA tarafından 30 firmanın katılımı ile ‘Kariyerde Engelleri Kaldırdık Farkındalık Günü’ temasıyla iş arayan engellilerle firma temsilcileri bir araya getirildi. Burada konuşan Engellilerle İletişim Uzmanı Mehmet Kızıltaş, kendisinin engelli olduğu için iş bulamadığını anlatması salondaki dinleyicileri duygulandırdı.

Bir otelde tarafından düzenlenen “Kariyerde Engelleri Kaldırdık Farkındalık Günü” etkinliğinde konuşan Engellilerle İletişim Uzmanı Mehmet Kızıltaş, kendisinin engelli olduğunu iş bulabilmek için çırak yazılı yerlere gittiğini ancak insanların engelli olduğu için ‘sen bizim işimize yaramazsın’ diyerek kendisini geri çevirdiği belirtti. Kızıltaş, başından geçenleri şöyle anlattı;

“Herkes babasının yada ağabeyinin yanında çalışırken benim yoktu. Şehir dışında çalışıyorlardı. Çırak aranıyor yazılı birkaç tane dükkanı gözüme iliştirdim. Bir dükkana girdim, ‘amca çırak lazım mı’ dedim. ‘Lazım lazımda sen bize lazım değilsin’ dedi. Çırak alınacaktır yazan hiçbir dükkan sahibi bana sen ne iş yaparsın diye sormadı. Oysa sorsalardı ne yapabilirsin diye, yerleri silebilir, telefona bakabilir masayı sile bilirim, müşteriye bakabilir her işi yapabilirdim. Engellilere karşı ön yargılı olmamalıyız” dedi.

ENGELİN KARİYER İÇİN ENGEL OLMADIĞINI GÖSTERMEK GEREK

TEMSA İnsan Kaynakları Direktörü Erhan Özel, dünyada bulunan engelli nüfusuna dikkat çekerek, tüm dikkatleri bu alana çekmek istediklerini söyledi. Bu alanda farkındalık oluşturmak istediklerini ve şuana kadar yapılmayanları hayata geçirmek istediklerini belirten Özel, “Engelli istihdamını en düşük maliyetle ve yasal zorunluluğun dışında değerlendirilmesi gerektiğini, engelin kariyer için engel olmadığını göstermek, engelli istihdamında bakış açısını biraz olsun değiştirebilmek ve toplumsal anlamda farkındalık yaratmak için TEMSA olarak “Kariyerde Engelleri Kaldırdık” projesini hayata geçiriyoruz.” dedi.

‘BİR ENGELLİ ARKADAŞIMIZ VAR MI?’

TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik ise firma olarak engellileri tek bir departmanda toplamadıklarını söyledi. Engelli personel çalıştırma konusunda yeni bir hedef belirlediklerini söyleyen Dinçer Çelik, “Artık bu konuda bir çizgi çektik ve dedik ki; bir yazılımcı alacaksak önce gerçekten ‘bir engelli arkadaşımız var mı?’ diye bakıyoruz, muhasebe için yine ‘çalıştırabileceğimiz bir engelli var mı?’ diye bakıyoruz. ARGE’de yine öyle. Bundan emin olabilirsiniz.” diye konuştu.

FARKINDALIK ÇOK ÖNEMLİ

Firma olarak engelli nüfusunu değerlendirmek istediklerini ve imkanları doğrultusunda da değerlendirdiklerini ifade eden Dinçer Çelik, “Bu konuda farkındalıkta çok önemli. Artık şirkete girerken, yürürken, merdivenleri çıkarken, ofislerin kapısını açarken, masa düzenlerinde gördük ki hayatı çok bu farkındalıkla tanzim etmemişiz. Yaptığımız işler güzel görünebilir ama bu işleri yaparken, ilk önce aklımıza insan gelmeli.” ifadelerini kullandı.

ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞMAYA DA DEVAM

Dinçer Çelik’ten sonra konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, ülke olarak toplumsal faydada düne göre çok büyük mesafeler kat ettiklerini ve engelli insanların önündeki engelleri kaldırmak için çalışmaya da devam ettiklerini söyledi. TEMSA’yı hazırlamış oldukları projeden dolayı tebrik eden Sözlü, “Biz TEMSA’nın ürünlerinden istifade ediyoruz ama onun yaşadığımız şehre ticari kaygıların ötesinde insanca katkı koymaya çalışması karşında büyük mutluluk yaşıyoruz.” dedi.

BÜYÜK MESAFELER KAT EDİLDİ

Toplantının son konuşmasını yapan Adana Vali Yardımcısı Durmuş Gençer de konuşmasının başında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü hatırlattı. Gençer, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir farkındalık hedefi var; muhasır medeniyetlerin üzerine çıkmak. İşte muhasır medeniyetlerin üzerine çıkmak, muhasır olmak, çağdaş olmak, toplumun güçlü ve her kesiminin mutlu olduğu bir toplu resmidir. Gerçekten dünden bugüne bu konularda büyük mesafeler kat edildi. Toplumun her kesiminden bir şeyler fark edildi. Ancak baktığımızda bunların yeterli olmadığını görüyoruz. Bizim daha çok bütçe ayırmamız lazım ama hepsinden daha çok farkına varmamız gerekiyor. İşte bugün burada engellilerin en büyük sorunlarından birisi olan istihdam konusunu görüşüyoruz. Eğer engellilerin istihdam sorunlarını çözebilirsek, eğitim ve çocuklarının eğitimi ve kendilerine de öz güvenleri de çözülür.” eklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik tarafından Başkan Sözlü’ye, Vali Yardımcısı Gençer’e ve etkinliğe katkı koyanlara plaket verildi. Daha sonra engelli vatandaşlar, sosyal ve iş hayatında yaşadıkları sıkıntıları anlattı, şirket yöneticileriyle fikir alışverişi yaptı.Cihan [gallery ids="51869,51870"]