Siyaset
Giriş Tarihi : 17-05-2019 15:34

Ensar Aytekin : Tam Bağımsız Türkiye'nin İlk Adımı 100 Yaşında!

19 Mayıs Gençlik Bursu Meclis’te Bekliyor

Ensar Aytekin : Tam Bağımsız Türkiye'nin  İlk Adımı 100 Yaşında!

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar AYTEKİN yazılı bir açıklama yaparak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Tam bağımsız Türkiye fikrinin ilk adımının 100 yaşına girdiğini ifade eden Ensar Aytekin “ Emperyalizmin, topraklarımız üzerindeki hayalleri, denizlerimizin soğuk sularına gömülmüştür. Topyekûn bir mücadele anlayışı ile tam bağımsızlık için mücadele eden, başta Mazlum Milletlerin ortak zafer komutanı Mustafa Kemal olmak üzere, tüm geçmişimizi saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

 

“16 Mayıs 1919 günü kalkan Bandırma Vapuru, 19 Mayıs’ta Samsun’a yanaştığında, içinde yalnızca 9.kolordu müfettişi Mustafa Kemal yoktu. O gemide bir halkın bağımsızlık, özgürlük fikirleri vardı. 100 yıl önce yolu çizilen Modern Türkiye fikri, bugün de aynı kararlılıkla genç zihinlerde yaşıyor. Mustafa Kemal Atatürk, cephelerde elde ettiği başarıyla, liderlik ederek kurduğu Cumhuriyeti gençliğe armağan etti. Çünkü gençliğin dinamik gücünü, başarıya olan sarsılmaz bağlarla bağlılığını biliyordu. O günden bugüne, gençlik Ata’sına her zaman sahip çıkmış, her özel günde O’nu ziyaret etmekten kendini alıkoymamıştır. Bu zafer, yalnızca bir halkın zaferi değil, tüm dünyada yaşayan mazlum milletlerin ortak zaferi olmuştur. Ve zaferi elden ele taşıyacak olanlar da gençlerdir. Bu vesileyle, bir kez daha zaferin büyük komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla birlikte vatan savunmasında kaybettiğimiz tüm geçmişimizi, Tıbbiyelileri, gençlerimizi saygıyla anıyor, tüm genç kardeşlerimizin bayramını kutluyorum.“

 

19 Mayıs Gençlik Bursu Meclis’te Bekliyor

 

19 Mayıs’ta yüksek öğrenim gören öğrencilere Gençlik Bursu verilmesine ilişkin kanun teklifinin komisyonda beklediğini söyleyen Ensar Aytekin, teklifin bir an önce yasalaşarak yükseköğrenim gören gençliğe bir nebze de olsa katkı sunmayı istediklerini söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Tarihi değiştiren devrimin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençlik Bayramında Yüksek Öğrenim gören Gençliğe Gençlik Primi Ödemesi yapılma fikri Meclis Gündemine takıldı. Bu bayram, gençlerimize ufak da olsa katkı sunmanın önünde bir engel yoktu. Bilimin aydınlanmacı fikrine bağlı kalarak sosyal devlet ilkesinin gereği olarak hiçbir vakfın, cemaatin, tarikatın gölgesinde kalmadan, zor şartlar altında eğitim gören tüm üniversiteli gençlerimize 19 Mayıs Gençlik Bursu verilmesine ilişkin bir kanun teklifi vermiştik. İstanbul seçimleri ile Meclis çalışmalarını kilitleyenler, teklifimizi hala komisyonda bekletmekteler. 100.yılında bu desteğin gençlerimize verilmesini istedik. Ama olmadı. Artık 101.yılında bu konuyu yasalaştırmamız gerekiyor.