Siyaset
Giriş Tarihi : 18-11-2016 12:05   Güncelleme : 18-11-2016 12:05
Abone ol

Erdoğan Toprak: ''Başkanlık, ekonomik çöküşü gizlemenin perdesidir''

Erdoğan Toprak, Kasım ayında açıklanan %11,3 oranındaki işsizlik rakamının, Ağustos verisi olduğunu anımsatarak, “Bu demektir ki, Kasım-Aralık verileri açıklandığında, yüzde 15-20’li işsizliği göreceğiz. Rusya’dan özür yetmedi, Dışişleri Bakanı ikinci kez özür vaat ediyor! Dolar her kuruş arttığında millet yoksullaşıyor” dedi.

Erdoğan Toprak: ''Başkanlık, ekonomik çöküşü gizlemenin perdesidir''

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ekonomi yönetiminin ekonomideki çöküşün çaresizliğiyle başkanlık senaryosuna sarıldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ekonomideki sorunları gündemden düşürmenin yegâne aracı olarak ellerinde Başkanlık tartışmaları kalmış görünüyor. Halkı yanıltmak için kelime oyunlarına başvurmak zorunda kalıyorlar ve Başkanlık yerine Cumhurbaşkanlığı diyerek, göz boyamaya çalışıyorlar. TÜİK’in açıkladığı resmi verilerle Ağustos ayında yüzde 11,3’e çıkan işsizlik oranı 2009 küresel-finansal kriz döneminden bu yana en yüksek işsizlik. O dönemde kriz vardı ve hükümet üstelik teğet geçti diye övünüyordu. Şimdi Türkiye ekonomisi krizde mi, iflasta mı, küresel bir ekonomik kriz mi var, deprem ya da tsunami mi yaşandı? 2015 Ağustos’undan, bu yılın Ağustos’una işsiz sayısı 3 milyondan 3,5 milyona yükseldi. TÜİK sadece son bir ayda iş arayanları baz aldığı için, gerçekte işsiz sayısı bunun iki katı, 7 milyon. Kaldı ki, TÜİK’in açıkladığı rakam Ağustos ayına ait. Şu anda Kasım ayındayız ve Eylül-Ekim’de yaşanan gelişmeler bu yüzde 11,3’lük işsizliğe yansımış değil. 15 Temmuz darbe girişimi de bahane olamaz, çünkü işsizlik Nisan ayından itibaren yükselişe geçmişti ve çift hanelerde artmaya başladı. Bu demektir ki, Ocak ayından itibaren, yüzde 15-20 düzeylerinde bir işsizlik söz konusu olacaktır ve işsiz sayısı 10 milyona dayanacaktır.

Herhangi bir eğitim kurumuna gitmeyen ve aynı zamanda işi de olmayan 15-24 yaş arası genç nüfusun oranı TÜİK verileriyle, yüzde 36 düzeyine ulaşmış durumda. Bunun anlamı her üç gençten birisi, sokaklarda, amaçsız, eğitimsiz, işsiz geziyor ve terör örgütlerinin tuzağına düşmeye aday konumda. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ekonomi yönetimi ise 2017 daha güzel olacak, endişeye gerek yok diye, başkanlık pazarlığı yapıyor”

Hükümetin Orta Vadeli Plan’da (OVP) hayali döviz gelirleri yarattığını, kâğıt üzerinde 10 milyar dolara kadar kaynağı belirsiz döviz girişleriyle, batan ekonomiyi örtbas etmeye çalıştığını kaydeden Toprak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Rusya’nın ekonomik yaptırımlarına ancak 7 ay dayanabilen ve özür dilemek zorunda kalan iktidar, şimdi ekonomik ve ticari bağların yüzde 60’ından fazlasını oluşturan AB ile restleşiyor. Özüre rağmen Rusya hâlâ yaptırımların önemli bölümünü kaldırmadı, müteahhitlere, ihraç mallarına, tarım ürünlerine, Türk tırlarına kapıları açmadı, Türk vatandaşlarına vize serbestisini uygulamıyor. Hükümetten çıt çıkmıyor. Şimdi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus televizyonlarından 2. özür çağrısı yapıyor. Başbakan apar topar, Aralık başında Rusya’ya gidiyor. Rusya’ya, İsrail’e boyun eğen iktidar, İsrail’in ezanı yasaklamasına ses çıkartamazken aynı gün Tel Aviv’e yeni büyükelçi atıyor. AB’ye ise mülteci şantajıyla, referandum tehdidiyle blöf yapıyor. OVP’nin 2016, 2017 hedefleri bugünden çöktüğü gibi, 2018’in dolar kuru hedefi de şimdiden aşıldı. Hükümet kötü gidişatı örtbas etmek için OVP’ye ne olduğu ve kaynağı belirsiz “diğer net gelirler” diye bir kalem koyarak, 2016’da 5 milyar dolardan başlayıp, 2019’a kadar 9,8 milyar dolara varacak bir döviz girişini kâğıt üzerinde hesaba dahil edip, pembe tablo çizmeye çalışıyor. Nedir bu diğer net gelirlerden gelecek dövizler? AKP iktidarının 15 yıllık ekonomik görüntüsü bu. Bir yandan işsizlik kriz dönemlerini aratırcasına artarken, diğer yandan dolar, her kuruş arttığında, milletçe yoksullaşıyoruz. İktidar millete çare üreteceğine, Başkanlıkla cennet vaat ediyor.”