Siyaset
Giriş Tarihi : 29-06-2021 09:40   Güncelleme : 29-06-2021 09:58
Abone ol

Erdoğan: ''Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda kurum ve kuruluşun katkısıyla üretilen TÜRKSAT 6-A uydusunu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı planladıklarını belirterek, ''Böylece Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek'' dedi.

Erdoğan: ''Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek”

Erdoğan, Ankara'daki TÜRKSAT merkezinde, TÜRKSAT 5-A uydusunun hizmete alınması töreninde yaptığı konuşmada, uydunun devreye alınması sürecinin dört yıllık çalışma sonucunda gerçekleştirildiğini ifade etti. 

Uydunun 8 Ocak'ta FALKON-9 roketi ile uzaya fırlatıldığını anımsatan Erdoğan'ın konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

“-Mayıs ayının ilk günlerinde yörüngeye ulaşan uydumuz, uzun bir test ve diğer hazırlık çalışmalarının ardından, artık servis sağlamaya hazır hale gelmiştir. 

-Manevra ömrü 30 yıl olarak hesaplanan TÜRKSAT 5-A ile hem uydu iletişim kapasitemizi artırıyor hem mevcut uydularımızı yedekliyor hem de yörünge haklarımızı garanti altına alıyoruz.''

''-Televizyon yayıncılığı ve veri hizmetleri konusunda kaliteli hizmet sunma kapasitesine sahip TÜRKSAT 5-A, sağlayacağı yüksek katma değerle kendi alanında gerçekten çok önemli bir projedir.” 

TÜRKSAT-B sırada

-Sıra 5-B uydusunda. Tasarım ve üretim aşamaları başarıyla tamamlanan TÜRKSAT 5-B uydusunun testleri sürüyor. Amacımız TÜRKSAT 5-B uydusunu yılın son çeyreğinde yine FALKON-9 roketiyle uzaya göndermektir.  Faydalı yük kapasitesi bugüne kadarki uyduların tamamından fazla olacak TÜRKSAT 5-B’nin hizmete girmesiyle veri iletim kapasitesinin 15 kat artacaktır. 

“-Doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarımızın korunması bakımından da önemli olan TÜRKSAT 5-B’nin manevra ömrünün de 35 yılın üzerinde olacağı öngörülmektedir. Tabii bununla kalmıyoruz. Yaklaşık 5 yıl önce millî haberleşme uydu projemizi, imza törenine bizzat şahitlik ederek başlatmıştık. Bu çerçevede TÜBİTAK, TÜRKSAT, ASELSAN, TUSAŞ, Sİ-TEK gibi çok sayıda kurum ve kuruluşumuzun katkısıyla TÜRKSAT 6-A uydumuzu ürettik.”

a

“-Test aşamasına gelen bu uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir.” 

Dijital çağ

''-Dünya, yeni bir çağa geçişin sancılarını yaşıyor. Doğrudan üretim ilişkilerine dahil olan ve üretim biçiminin kökten değişmesine yol açan bu çağın adı, Dijital Çağ’dır. İnsanlık tarihindeki her çağ değişimi gibi, bu süreç de dünyada siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel güç dengelerinin yeniden oluşmasına yol açacaktır.”

“-Yeniçağın en önemli özelliği, soyut üretim dediğimiz bilginin üretimi ve böylece ortaya çıkan verinin kontrolü üzerine kurulu olmasıdır.

''-İnsan artık, sadece kendi adına iş yapan değil, kendi adına düşünen sistemlere yönelmiş durumdadır. Hayatın her alanında kılcal damarlara kadar uzanan bu dijital üretim ve yönetim süreci, yapay zekâ ile birlikte çok daha farklı bir evreye ulaşmıştır.” 

“-Demokrasi dediğimiz olgu, bir meydanda toplanan insanların, şehrin sorunlarını tartışması ve karara bağlamasıyla ortaya çıkmıştı. Sonra bu yöntem, ülkede yaşayan belirli bir yaşın üzerindeki insanların tamamının seçimler yoluyla içinde yer aldığı temsili demokrasiye dönüştü. 

-Bugün ise dünyanın dört bir yanındaki yüz milyonlarca insan, dijital altyapı ve iletişim imkanları sayesinde, anında bir araya gelebiliyor, tartışabiliyor, ortak tavır geliştirebiliyor. Üstelik bu son değişim, birkaç nesil gibi, çok kısa bir zaman aralığında yaşandı.”

“-Sadece üç nesil arasındaki fark, bizim kendimizden önceki onlarca nesille olan farkla mukayese edilmeyecek kadar fazladır, belirgindir, açıktır.” 

“-Kamu hizmetlerinin neredeyse tamamına yakınının e-devlet sistemi içinde yürütülebildiği bir dönemde yaşıyoruz.”

“-Halbuki bizim gençliğimizde, bugün cep telefonu veya bilgisayar ekranı üzerinde birkaç tuşa basarak gerçekleştirdiğimiz işlemlerin her biri için saatlerce, günlerce, haftalarca, hatta yeri geldiğinde aylarca, yıllarca uğraşmak gerekiyordu. İnsanların birbirleriyle iletişimi, buluşması, görüşmesi, konuşması için ya belli mekanlara ya belli programlara ihtiyaç vardı. Bugün cep telefonu ve onun üzerindeki uygulamalarla, saniyeler içinde dünyanın her köşesindeki insanla iletişime geçmek mümkündür.”

“-Kimi yerlerde bireyler dijital çağın her imkanından sonuna kadar faydalanırken, kimi yerlerde hâlâ ilkel dönemin şartları içinde hayata tutunma mücadelesi veren topluluklar vardır. Artık küresel düzeyde adalet, yiyecek ekmek, içecek su, barınacak ev ihtiyaçları yanında, dijital çağın altyapılarını da kapsayacak şekilde değerlendirilmelidir.”

Güçlü bir siber savunma mekanizması

“-Ülkemizi dijitalleşmenin getirdiği küresel değer sisteminin en üstüne çıkarmak için, fiber altyapı başta olmak üzere, gereken adımları daha hızlı şekilde atmanın hazırlıkları içindeyiz.  Veriye dayalı yenilikçiliği destekleyecek, millî teknoloji üretim kabiliyetlerimizi geliştirecek, yapay zekâ teknolojilerinde öne geçmemizi sağlayacak strateji çalışmamızı yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Bu alandaki uzun vadeli yol haritamızı da içerecek strateji belgemizde, sürecin içerdiği risklere karşı ülkemizi nasıl koruyacağımızı da ortaya koyacağız. 

-Asıl büyük tehditlerin konvansiyonel yöntemler yanında siber uzaydan da geleceğinin bilinciyle, güçlü bir siber savunma mekanizması oluşturacağız.”

Erdoğan, daha sonra butona basarak TÜRKSAT 5-A uydusunu devreye aldı.

Ajans Bizim