Gündem
Giriş Tarihi : 19-05-2016 07:28   Güncelleme : 19-05-2016 07:28
Abone ol

Erdoğan ve Obama telefonda terörle mücadeleyi görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Görüşmede Suriye'deki mevcut durum ile DAEŞ ve PKK ile mücadele konuları ele alındı.

Erdoğan ve Obama telefonda terörle mücadeleyi görüştü

Cumhurbaşkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Suriye’deki mevcut durumu ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, DAEŞ’in zayıflatılmasını ve yenilgiye uğratılmasını, Türkiye, Avrupa ve diğer coğrafyalarda terör saldırıları yapma kapasitesinin ortadan kaldırılmasını sağlama amacıyla ortak çaba göstermenin aciliyeti hususunda mutabık kalmışlardır" denildi. 

İki liderin, Suriye’de ateşkesin devamını sağlama ve siyasi geçiş sürecinde ilerleme kaydetme konularında uluslararası işbirliğinin önemine dikkati çektiği belirtilen açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, PKK’nın da aralarında bulunduğu tüm terör örgütleriyle mücadele hususunda işbirliğinin güçlendirilmesini de görüşmüşlerdir. Bu çerçevede Sayın Obama, ABD olarak, NATO müttefiki olan Türkiye’nin güvenliğine önem verdiklerini de vurgulamıştır" ifadeleri yer aldı.

CHA