24 ŞUBAT 2020 Pazartesi 20:44
Siyaset
Giriş Tarihi : 18-12-2018 09:30   Güncelleme : 18-12-2018 09:30

Erdoğan yine Thomas Hobbes'u eleştirdi

Mevlana’nın 745. ölüm yıldönümü için düzenlenen Şeb-i Arus programında konuşan Erdoğan, İngiliz felsefeci Thomas Hobbes'un ünlü sözü "İnsan insanın kurdudur" sözlerine göndermede bulundu.

Erdoğan yine Thomas Hobbes'u eleştirdi

Mevlana’nın 745. ölüm yıldönümü için düzenlenen Şeb-i Arus programında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İngiliz felsefeci Thomas Hobbes'un ünlü sözü "İnsan insanın kurdudur"a göndermede bulunarak "İnsanı insanın kurdu olarak gören anlayış maalesef insanlığın hem bugününü hem de geleceğini tehdit etmektedir" dedi.

"İNSANI İNSANIN KURDU OLAN ANLAYIŞ GELECEĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR"

Erdoğan, "Mezhep ve meşreplerimizi üzerinden bizi birbirimize kırdırarak birileri şeytani düzenlerini devam ettirmek istiyor. Menfaatperestler ceplerini doldurmanın, kârlarına kâr eklemenin mücadelesini veriyoruz.​İnsanı insanın kurdu olarak gören anlayış maalesef insanlığın hem bugününü hem de geleceğini tehdit etmektedir. İslam dünyası olarak içinden geçtiğimiz bu sancılı dönemde Hz. Pir'in insanı, ilahi aşkı, ahlak ve erdemi merkeze alan kutlu tavsiyelerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Mevlana'nı öğretisinin özü eşyaya teslim olmamak, insanı yüceltmek, çatışmayı değil dayanışmayı esas almaktır. Onun tavsiyesinin esası kesrette vahdettir, yani çoklukta birlik..." diye konuştu.

Erdoğan, 2015 yılında İstanbul’daki Gençler Buluşması'na katılmış ve konuşmasında Hobbes'ın aynı sözünü hatırlatarak “Birilerinin dediği gibi insan insanın kurdu değildir. İnsan insanın kardeşidir” demişti. 

17’nci yüzyılın ünlü felsecilerinden Thomas Hobbes ise bu sözü ‘doğa durumu‘nda insanın çatışma halinde bulunacağı, bu ‘ilkel durum‘dan kurtulmak için ise ‘toplumsal sözleşme‘yle bazı hakların devlete teslim edilmesi gerektiğini savunduğu felsefesi kapsamında sarf etmişti.

Gerçek Gündem

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA