Siyaset
Giriş Tarihi : 17-10-2016 10:53   Güncelleme : 17-10-2016 10:53
Abone ol

Eren Erdem: ''IŞİD Gaziantep'te Rakka'dan daha güçlü''

Gaziantep’te IŞİD’li intihar bombacısının kendini patlatması sonucu üç polisin şehit olmasının ardından İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Gaziantep’te IŞİD yapılanmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. CHP’li Erdem konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazılı soru önergesi verdi.

Eren Erdem: ''IŞİD Gaziantep'te Rakka'dan daha güçlü''

Gaziantep'te şehit olan polislere başsağlığı dileyen Erdem, dün katıldığı bir canlı yayında IŞİD'in Gaziantep'te Rakka'dan daha güçlü ve örgütlü olduğunu belirterek, “Rakka'da bin küsur militanı var, Gaziantep'te 5 bine yakın bomba eğitimi görmüş silah eğitimi almış militanlar var. Antep'teki silahlı eğitim kamplarının elimde bunun fotoğrafları var” diye konuştu. Saldırıların devam etme olasılığının yüksek olduğunu ifade eden Erdem, “Emniyet'i uyarıyorum bunların bir eylem planları varsa, o plana sadık kalacaklar, bunlar öyle bir örgüt. Ben mevcut iddianamalere baktığımda tehlikeli bir durum görüyorum. Tıpkı Ankara iddianamesinde yazan Gaziantep'teki düğün saldırısının gerçekleşmesi gibi” dedi.
 

ERDEM: GAZİANTEP’TEKİ IŞİD MAHALLELERİNİN VARLIĞINDAN HABERDAR MISINIZ?
 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Gaziantep’teki IŞİD mahallelerinden haberdar olup olmadığını soran Erdem, IŞİD teröristlerinin Alevi kültür derneklerine saldırı planladığına dair iddiaları da sordu.
 

İşte CHP’li Erdem’in önergesi:
 

1.         Gaziantep’te ikinci operasyonun ardından üniversite dolaylarında 3. bir patlama daha olduğu iddiaları doğru mudur?

2.         Baskın yapılan evlerdeki kişilerin daha önce gerçekleştirilen kitlesel saldırılarla herhangi bir ilişkisi bulunmakta mıdır? Bu kişiler ne kadar süredir takip edilmektedir?

3.         Bahsi geçen teröristin Gaziantep’teki Alevi kültür derneklerine yönelik bir saldırı planı olduğu iddiaları doğru mudur? İlgili derneklere ve cemevlerine yönelik koruma tahsis edilmiş midir?

4.         Gaziantep’te IŞİD’in girişinde tabelalar bulunan silahlı kamplarının olduğu mahallelerinin olduğu ve buralarda 5 bine yakın bomba ve silah eğitimi almış militanların bulunduğu iddiası araştırılmakta mıdır?

5.         Emniyet birimleri kayıtlarında IŞİD terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle hakkında arama kararı bulunan kaç kişi bulunmaktadır?

6.         Gaziantep’te 07 Haziran seçimleri sonrası IŞİD teröristi olduğu gerekçesiyle kaç kişi tutuklanmıştır? Hâlihazırda IŞİD sempatizanı ve üyeliğinden kaç kişi hükümlü olarak cezaevinde bulunmaktadır?