Siyaset
Giriş Tarihi : 30-09-2016 10:42   Güncelleme : 30-09-2016 10:42
Abone ol

Eren Erdem: ''Lozan'a öfke kusanlar Türkiye'yi bölmek isteyenlerdir''

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhtarlarla düzenlediği toplantıda sarf ettiği “1920’de bize Sevr’i gösterdiler. 1923’te Lozan’a razı ettiler. Birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı” cümlelerine çok sert tepki gösterdi.

Eren Erdem: ''Lozan'a öfke kusanlar Türkiye'yi bölmek isteyenlerdir''

Lozan Anlaşması’nın ülkeyi yedi parçaya bölmek isteyen emperyalistlere karşı bir zafer olduğunu ifade eden Erdem, “Lozan, emperyalizme karşı kazanılmış bir zaferdir. Yedi düvel emperyalizmin dayattığı Türkiye’yi yedi parçaya bölme projesini parçalayıp atan yurtsever bir zaferdir. Lozan’a öfke kusanlar, Türkiye’yi bölmek isteyenlerdir.” dedi.

ERDEM: İNGİLİZ EMPERYALİZMİNİ SARAY’DA AĞIRLAYANLAR LOZAN’A SALDIRIYOR, YAZIK!

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını Lozan Anlaşması’na borçlu olduğunu belirten CHP’li Erdem, konuya ilişkin şunları söyledi:
“Lozan’da masada iki taraf vardı: Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden ve emperyalizmle dövüşen Cumhuriyet, karşı tarafta ise emperyalist Batı. Kanla kazanılmış bu zaferden en fazla rahatsız olanlar İngilizlerdi. Bugün, İngiliz emperyalizmini sarayda ağırlayanlar, Kraliçe’nin etkisi altında kalmış olacak ki, hunharca ve tarihi çarpıtarak Lozan’a saldırıyor. Sen yat kalk o Lozan’a dua et; çünkü Lozan sayesinde ordasın! Senin övgüler dizdiğin Damat Ferit’ler, ne Kurtuluş Savaşı’nda can verdi, ne halkının özgürlüğü için, dize getirilmiş emperyalizme Lozan’ı dayatabildi. Yazık ki bu sözleri, Lozan sayesinde oraya gelmiş bir Cumhurbaşkanı söylüyor. Yazık!”