Siyaset
Giriş Tarihi : 03-09-2019 16:03

Ersoy: Ülkemizde faaliyette bulunan kaç tane ruhsatlı yatılı kuran kursu vardır? 

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Ümraniye’de Fıkıh-Der isimli ruhsatsız bir derneğin bünyesinde faaliyette bulunan yatılı kuran kursunda 20’ye yakın çocuğun uğradığı cinsel istismarı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla bir soru önergesi verdi.

Ersoy: Ülkemizde faaliyette bulunan kaç tane ruhsatlı yatılı kuran kursu vardır? 

Ersoy, ülkemizde daha önce de ruhsatsız, tamamen denetimsiz faaliyette bulunan cemaatlere ait kurslarda onlarca çocuğa istismarda bulunulduğunu, bu yurt ve kursların varlığı devam ettikçe yeni istismar olaylarının yaşanabileceğini, bu tür kurs ve yurtların cinsel istismar için uygun zemin hazırladığından çocukları korumasız bırakabileceğini ifade etti.

Ersoy sözlerine şöyle devam etti; “çocuklarımıza vereceğimiz eğitim kuşkusuz laik ve bilimsel temellere dayanmalıdır. Cemaat yurtlarının ve burada sözde eğitim veren “hocaların” çocuklara öncelikle pedagojik olarak bir katkı sağlamaları mümkün değildir. Çocuk istismarı ile mücadele denetimsiz, çoğu zaman ruhsatsız kursların kapatılmasıyla mümkün olacaktır. Eğitim sisteminde yetkili olan Millî Eğitim Bakanlığı bu başıboş, bilimsel ve laik eğitimden tamamen uzak, denetimsiz açılan yatılı kuran kurslarına alan bırakmamalı bu kurslarla etkin olarak mücadele etmelidir.” 

 

Oya Ersoy bu bağlamda Milli Eğitim Bakanı’na yanıtlaması amacıyla şu soruları yöneltti;

 

  1. Millî Eğitim Bakanlığı yukarıda bahsi geçen, ruhsatsız olarak kurs açan kişiler hakkında 5237 sayılı TCK'da ki madde 263 gereği suç duyurusunda bulunmuş mudur?

  2. Ülkemizde faaliyette bulunan kaç tane ruhsatlı yatılı kuran kursu vardır?  Bakanlık bu kursların faaliyetlerini denetlemekte midir? bu denetimler yapılıyorsa ne sıklıktadır?

  3. Bu kurslar denetleniyorsa orada eğitim gören çocuklarla birebir görüşmeler yapılıp çocuklara mahremiyet eğitimi ve “istismar” konusunda bilgilendirme yapılmakta mıdır?

  4. Bakanlık olarak çocuklarını bu kurslara göndermeyi düşünen velilere herhangi bir uyarı metni göndermeyi düşünüyor musunuz?

  5. Millî Eğitim Bakanlığı olarak denetimsiz ve başı boş olan kuran kurslarının açılmalarını önleyecek herhangi bir tedbir almakta mıdır? 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA