Gündem
Giriş Tarihi : 13-07-2021 13:43   Güncelleme : 13-07-2021 13:43
Abone ol

'Evde Bakım' ödemeleri başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlara ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla yapılan evde bakım yardımı ödemelerinin başladığını bildirdi.

'Evde Bakım' ödemeleri başladı

Bakan Yanık, yaptığı açıklamada, yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen, ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engelli vatandaşlara kuruluşlarda bakım hizmeti sunduklarını, aileleri yanında kalan engellilere ise gündüz bakım hizmeti, evde bakım yardımı gibi hizmet modelleriyle destek olduklarını belirtti.

Bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin aileleri yanında desteklenmelerinin öncelikli hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“Engelli vatandaşlarımıza yönelik politikalarımızı aile odaklı sosyal hizmet vizyonumuz doğrultusunda geliştiriyoruz. Evde bakım yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı da destekliyoruz. Şu an yarım milyonu aşkın vatandaşımıza evde bakım yardımı veriyoruz.” 

Haziran ayı evde bakım yardımı ödemelerinin Kurban Bayramı’na denk geldiğini belirten Bakan Yanık, bayram öncesi ihtiyaç sahibi aileleri desteklemek amacıyla ödeme tarihini öne çektiklerini ifade ederek, “Evde Bakım Yardımı ödemelerini hesaplara yatırmaya başladık” dedi.

Bakan Yanık, evde bakım yardımı ödemeleri kapsamında Temmuz ayında 893,1 milyon lira ödeme yapılacağını da kaydetti.

Ajans Bizim