Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 20-03-2017 19:48   Güncelleme : 20-03-2017 19:48
Abone ol

Eyüp’te Zahir Kafe açılıyor

Günümüzde hayatın her alanında öne çıkan engelliler, İslam’ın ortaya çıkmasıyla hakettikleri değeri görmeye başlamışlardı.

Eyüp’te Zahir Kafe açılıyor

Asr-ı Saadet’te Peygamber Efendimizin (s.a.v) arkadaşı, dostu olma şerefine ulaşan pek çok engelli sahabe vardı. Onlardan biri de Zahir isimli bir sahabeydi. Bu sahabe engelli olduğu için toplum içine çıkmaktan çekinir, çölde yaşardı. Efendimiz (s.a.v) bu sahabeye çölde yetişen bazı meyve ve bitkileri toplayarak Medine pazarında satmasını teklif etmişti. Efendimiz (s.a.v) Zahir’e pazarda yardımcı olmanın yanında ona iltifatlarda da bulunmuş, bir defasında şöyle buyurmuştu: “Zahir bizim çölümüzdür, biz de onun şehriyiz.” (Tirmizî, Şemâil, 120, Beyrut, 1406.)

Peygamber Efendimizin (s.a.v) zaman zaman şakalaştığı bu sahabiye bir vefa örneği olarak, Eyüp’te açılacak ve içinde sadece engelli bireylerin çalışacağı işletmeye “Zahir Kafe” adı veriliyor.

İçinde çay ve kahve servisi yapılacak olan kafede sadece otistik, down sendromlu ve diğer engelli bireyler çalışacak. Kafeden elde edilen gelir, Eyüp’te yaşayan engelli bireylerin eğitiminde kullanılacak.

Eyüp Sultan merkezde kurulu olan Zahir Kafe’nin açılışına siz değerli basın mensuplarının katılımı bizlere güç katacaktır.

YER: Eyüp Merkez Mahallesi İskele Cad. No 3 / Eyüp (Şeker Hayat yanı)
Tarih: 21 Mart Salı Saat: 11.00
İrtibat: Ali Yiğit Eyüp Belediyesi Basın Danışmanı
Tel: 0533 930 83 94