Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-03-2021 01:12   Güncelleme : 14-03-2021 01:12
Abone ol

Facebook kazanç sağlamaya yönelik yeni özelliği deniyor

Facebook, içerik oluşturanlara para kazandırmaya yönelik yeni bir özelliği deniyor. TikTok da birkaç hafta önce buna benzer bir stratejiyi benimsemişti.

Facebook kazanç sağlamaya yönelik yeni özelliği deniyor

Sosyal medya platformu Facebook, tanınmış kişilerin para kazanmasını sağlamak için hikayelerine ekleyebilecekleri reklam etiketi biçiminde yeni bir özelliği deniyor.

Facebook, etkileyiciler, dijital yayıncılar, video ortakları, büyük ve küçük işletmeler, bilgisayar oyuncuları, medya kuruluşları, kültür kurumları, kameramanlar gibi içerik oluşturucuların hikayelerine reklam ekleyerek oluşan gelirin belli bir yüzdesini alabileceklerini bildirdi.

Somut olarak açıklamak gerekirse, turistik bir yöreyi ziyaret eden bir kişi, deneyimini paylaşırken hikayesine ekleyeceği bir reklam etiketi aracılığıyla yerel bir kuruluşu tanıtabilecek ve bundan doğan gelirin belli bir yüzdesini alabilecek. 

Facebook Ürün Müdürü Yoav Arnstein, “Daha çok insanın içerik oluşturucuları izlemesini ve onu desteklemesini sağlamaya çalışıyoruz. Bunun, uygulamada daha yaygın hale getirmek istediğimiz nispeten yeni bir davranış biçimi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Arnstein, “Bu yeni özelliğin, içerik oluşturucuları, içerik türü ve izleyicileriyle daha fazla etkileşim içinde olmaya teşvik edeceğini düşünüyoruz. Bu aslında, izleyiciler tarafından doğrudan desteğe izin verecek ve onları da teşvik edecek” diye ekledi.

Bu yeni özelliğin denemeleri başlangıçta küçük bir kullanıcı grubuyla yapılacak, ancak Facebook “yakında” ibaresini taşıyan reklam etiketlerini kullanıma sunmayı planlıyor.

Facebook, bu yeni özelliği, platformunda sunulan tüm kısa videolara da uygulayabilmeyi istiyor.

Ajans Bizim