Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 31-03-2017 17:58   Güncelleme : 31-03-2017 17:58
Abone ol

Fatih Sultan Mehmet Heykeli Ve Şahi Topları, Edirneliler İle Buluştu

Edirne’de doğup büyüyen; İstanbul’u fethederek çağ kapatıp çağ açarak tarihe ismini altın harflerle yazdıran Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ve Edirne Valiliği tarafından yaptırılan Şahi Topları, Selimiye Meydanı’nda Edirne Halkı ile buluştu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’mizde ülkemizin neresinde doğarsak doğalım, hangi inanç gurubuna, hangi etnik kökene sahip olursak olalım hepimiz barış, hoşgörü ve uzlaşı içinde saygı duyarak ve saygı görerek yaşıyoruz” dedi.

Fatih Sultan Mehmet Heykeli Ve Şahi Topları, Edirneliler İle Buluştu

Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin iş birliğinde geçici bir süreliğine Selimiye Meydanı’na taşınan Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ve Şahi Topları’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışta Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54’üncü Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları üyeleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

                Tören öncesi Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce Edirne Halkına pilav ikramı yapıldı.

                Balkan Savaşı’nın üzerinden 104 yıl geçmesinin acısının tazeliğini koruduğunu anlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, aynı zamanda Osmanlı’nın son zamanlarında yetişmiş en büyük ressamlardan biri olan Şehit Hasan Rıza’nın heykelini kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

                FATİH SULTAN MEHMET 595 YIL SONRA ARAMIZDA

Fatih Sultan Mehmet’in 30 Mart 1432’de Edirne’de doğduğunu bir çağı açıp bir çağı kapattığını anlatan Gürkan, “ Fatih Sultan Mehmet dünyadaki bütün siyasi iklimi, anlayışı, felsefeyi, kültürel bileşkeleri değiştiren bir büyük devlet adamı. 36 Osmanlı Padişah’ının içerisinde belki de Osmanlı Devleti’ni en çok büyüten, en çok yücelten, en çok geliştiren padişahın doğum gününü kutlamaya başladık. Edirneli olmasından her zaman gurur duyduğumuz Fatih Sultan Mehmet, doğumundan tam 595 yıl sonra tekrar aramızda” diye konuştu.

EDİRNE’YE HOŞGÖRÜ ANLAYIŞINI KAZANDIRDI  

                Fatih Sultan Mehmet’in İnsanlara inancıyla ilgili; orucun var mı, namazın var mı gibi Allah’ın kula soracağı sorular sorma; İnsanlara derdin var mı; ihtiyacın var mı diye kulun kula soracağı sorular sor’ sözünü hatırlatan Gürkan, “Fatih’in felsefesi, bir cihan imparatoru olmanın belki de bir yansıması bu. Fatih’in Bosna Fermanı vardır; o fermanda derki; ‘Tebaamdan hiç kimseye etnik kökeni ile ilgili, inancı ile ilgili hiçbiriniz, tek bir söz dahi söylemeyeceksiniz. Onlar hepsi Osmanlı İmparatorluğu’nun bir ferdi. Edirne insanına böyle bir ruhu, anlayışı ve kimliği kazandıran Fatih Sultan Mehmet’i 585’inci doğum gününde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

                “NE MUTLU EDİRNELİYİM”