Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 15-12-2021 15:54   Güncelleme : 15-12-2021 15:54
Abone ol

Fatsa Vatan Toprağı Değil Mi?

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Fatsa’daki altın madenine karşı mücadelesini sürdürüyor. Mahkeme kararını tanımayacağını ilan eden faaliyetlerine ve yeni sondajlara devam eden Fatsa altın madeninde alan açmak için yanındaki Yukarıtepe köyünün AFAD mahareti ile oturulmaz raporu verilip boşaltıldığını ve insanların göçe zorlandığını belirten Adıgüzel, köyde Fatsa Çevre Derneği ile beraber etkili bir açıklama yaptı. Gösterdiği harita ile boşaltılmak istenen Yukarıtepe köyünün altın madeninin genişleme alanında olduğunu ispatladı.

Fatsa Vatan Toprağı Değil Mi?

Şirketin FETÖ ile iltisaklı olduğunu ve bu konuda yardımcı olan tüm bürokrat ve iktidar siyasilerinin maden şirketine taşeronluk yaptığını belirten Adıgüzel şunları belirtti:

 

“Türkiye Cumhuriyeti kabile devleti değildir. Fatsa Altın Madeni için Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almış, maden sondaja devam ediyor ve açıklama yapıyor ‘ben bu kararı tanımıyorum’ diyor. Bu durum hükümetin ayıbıdır. Elin oğlu gelip Fatsa’ya memleketimi zehirleyecek, mahkeme yanlış diyecek, ‘sen halkı ve toprağı zehirliyorsun’ diyecek, maden firması ‘ben kararı tanımıyorum’ diyecek. Kimsiniz siz? Fatsa, Yukarıtepe, yukarıbahçeler buralar vatan toprağı değil mi? Hükümet nerede? Burayı savunmak emniyetin, jandarmanın görevi değil mi?

İktidar partisi vekilleri; siz neredesiniz kardeşim? Mahkeme kayıtlarıyla FETÖ ile iltisaklı bir şirketten bahsediyoruz. Validen en alttaki emniyet mensubuna kadar her kim ki bu mahkeme kararını uygulamıyorsa FETÖ ile iltisaklıdır. Bunun hesabını sadece biz değil bu devlet de soracak. Kimse burayı dağ başı zannetmesin. Sayın vali, mahkeme kararına rağmen gelip bu işletmeye mühür vurmuyorsan, Yukarıtepe mahallesinin aşağı doğru kaymasına neden oluyorsun, bu işte senin de payın var.

Bu şirket ormanı yaktı. Madenine alan açmak için… Ormanı kim yakar? İzmir’i Yunanın yaktığı gibi… şimdi yeni numara; zemin kaydığı için Yukarıtepe’de evler oturulamaz durumda diye 27 meskene AFAD rapor veriyor, Kaymakamlık da gelip köyü taşımaya çalışıyor. Çünkü buralar da maden alanı olacak. Bürokratı, siyasetçisi ile bu siyanür ve sülfirik asit çetesinin bir işbirliği var. Fatsa’dan fındık alan tüccarların buradan fındık ve su numunesi istediklerini öğreniyoruz. Yani sudaki ve topraktaki siyanür ve ağır metaller için, bu bir felaket!

1 TL’lik bahşiş için 150 katı değerinde fındık gibi bir değeri riske atıyorlar. Siz deli misiniz? Şebinkarahisar’da gördünüz; havuz patladı, kimyasal yayıldı, bütün Yeşilırmak’ı ve Karadeniz’i zehirliyor. Buradaki felaket daha beter, burası siyanür ve sülfirik asit.”