Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 28-06-2021 13:09   Güncelleme : 28-06-2021 13:09
Abone ol

Fidanlar Adana’dan

Köprüköy, Çukurova ve Ceyhan fidanlıklarında yetiştirilen gelir getirici ağaç fideleri toprakla buluşturulup, ekonomiye katkı sağlanıyor.

Fidanlar Adana’dan

Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Köprüköy, Çukurova ve Ceyhan fidanlıklarında talebi karşılamaya yönelik gelir getirici ağaç fidesi yetiştiriciliğini sürdürürken, bu yıl ilk kez ''Sabun Cevizi'' fidesi üretimine de başladı.

Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Köprüköy, Çukurova ve Ceyhan Fidanlıklarına ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Yılmaz, ibreli ve yapraklı fidan üretim yastıkları, gelir getirici türler ile boylu fidan üretimi çalışmaları konusunda Fidanlık Müdürü Yalçın Serikler’den bilgi aldı. Özellikle ''Sabun Cevizi'' fidanı üretimlerinde elde edilen başarının memnuniyet verici olduğunu belirten Yılmaz, bu yıl programı çerçevesinde 8 milyon 500 bin adet fidan üretildiğini söyledi. Yılmaz, ‘’Ürettiğimiz fidanların yaklaşık 1 milyon 250 bin adeti zeytin, badem, ceviz, defne gibi gelir getirici türlerden oluşuyor. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ürettiğimiz fidanlarla birlikte tıbbi ve aromatik bitkilerden olan lavanta, adaçayı, biberiye gibi fidanları da üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz’’ dedi. 

Bölge Müdürü Yılmaz, ilk kez üretim denemesini gerçekleştirdikleri ''Sabun Cevizi'' bitkisinin yetiştirilmesinde büyük başarı elde edildiğini, bu bitkinin kullanımının önünün açılarak üretime katkı sağlanmasını, ülke ekonomisine kazandırılmasını hedeflediklerini bildirdi. 

Orman Köylüsüne destek

​Adana Orman Bölge Müdürlüğü, orman köylerinde yaşayan halkın sosyal ve ekonomik gelişmelerini desteklemek maksadıyla uygulamaya konulan ‘5 Bin Köye 5 Bin Orman’ Projesiyle 364 köyde 1 milyon 12 bin gelir getirici türde fidanın toprakla buluşmasını sağladı.

Mahmut Yılmaz, gelir getirici tür kapsamında toprakla buluşturulan fidanların ürün vermeye başladığını söyledi. Yılmaz, ‘’Ceviz, badem, dut, keçiboynuzu, defne ve aşılı zeytin gibi çeşitli türlerden oluşturduğumuz ormanlarımızı köylülerimize hak sahipliği vererek onlara destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yapılan çalışma ile bölgedeki arazileri hem ağaçlandırıyor aynı zamanda orman köylümüze katkı sağlamış oluyoruz. Orman köylümüze her zaman destek olmaya ve kalkındırmaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.

Ajans Bizim