Siyaset
Giriş Tarihi : 27-01-2018 14:06   Güncelleme : 27-01-2018 14:06
Abone ol

Fikri Sağlar: Fiili Başkanlık Bitti, Şimdi de Fiili Saltanat Uygulanıyor'

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, hükümetin Afrin operasyonu sırasında Milli Güvenlik sırlarını yetkisiz kişilerle paylaşmasını eleştirdi ve Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle, Bilal Erdoğan’ın Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kumanda merkezine giderek operasyonu takip etmesinin “Fiili Saltanat” uygulamasının bir parçası olup olmadığını sordu.

Fikri Sağlar: Fiili Başkanlık Bitti, Şimdi de Fiili Saltanat Uygulanıyor'

Sağlar hazırladığı önergede, Cumhurbaşkanı’nın oğlu olmaktan başka bir resmi görevi ya da sıfatı olmayan bir kişinin, milli güvenlik meselesi olması sebebiyle gizlilik içinde yürütülmesi gereken askeri operasyonun komuta merkezinde ne işi olduğunu sordu. Sağlar ayrıca, Bilal Erdoğan’ın söz konusu operasyon odasında eriştiği bilgilerin milli güvenlik açısından gizlilik düzeyinin açıklanmasını ve Bilal Erdoğan ve 2 arkadaşının Afrin operasyonu ile ilgili olarak hangi mahrem bilgilere erişim imkanı olduğunu kamuoyunun bilmesi gerektiğini belirtti.

Sağlar ayrıca, “bir dönem “Fiili başkanlık” uygulamasında olduğu gibi, ülkeyi bir hanedanın yönettiği “Fiili saltanat” uygulaması mı yapılmaktadır? Bilal Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekili olarak mı orada bulunmaktadır” dedi.

Fikri Sağlar soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen Güvenlik Zirvesi’ne SADAT başkanının katılmasını da eleştirdi. SADAT’ın daha önce El Nusra, El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerle ilişkisi olduğu ve Tokat ve Konya’daki gizli silahlı eğitim kamplarında kontrgerilla eğitimleri verdiği iddialarıyla da gündeme geldiğini hatırlatan Sağlar, böylesine önemli ve gizlilik düzeyi yüksek bir toplantıda söz konusu şirketin başkanının neden ve hangi sıfatla bulunduğunun açıklanmasını istedi.

Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla gündeme gelen “Kozmik Oda” skandalını hatırlatan Sağlar, yapılan gayriciddi uygulamaların, geçmiş AKP hükümetleri döneminde ortaya çıkmış olan bu skandal gibi bir sonuç ortaya çıkarması durumuna karşılık hükümetin herhangi bir tedbir alıp almadığını da soru önergesine ekledi.

Bilal Erdoğan’ın operasyon merkezine girişi, İHA'ları üreten firmanın sahibi olan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı olan Selçuk Bayraktar’ın, “İlk kez Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan yeni geliştirdiğimiz teknolojiler ile Milli İHA'larımız Afrin'de görev başında. Teknik ekibimizle birlikte TSK'mize destek olmak maksadıyla sahadayız” mesajıyla paylaştığı fotoğraflar nedeniyle kamuoyuna yansımıştı.

Ayrıca 23 Ocak 2018 tarihinde, Afrin harekatıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan “Güvenlik Zirvesi”ne SADAT adlı uluslararası bir savunma danışmanlığı şirketinin başkanı olan Adnan Tanrıverdi’nin katıldığı basında yer almıştı.