Siyaset
Giriş Tarihi : 06-12-2017 14:11   Güncelleme : 06-12-2017 14:11
Abone ol

Fikri Sağlar'dan Başbakan'a Man Adası Sorusu

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle, Erdoğan ailesinin Man Adası'ndaki denizcilik faaliyetleri ve gemi ticareti ile ilgili bir soru önergesi hazırladı.

Fikri Sağlar'dan Başbakan'a Man Adası Sorusu

Sağlar önergede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Burak Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya Ülgen tarafından Man Adası'nda kurulan "Bumerz" şirketi, tarafından 2008 yılında alınan "Agdash" adlı geminin satın alınmasında muvazaa olduğunu ve karşılığında geminin sahibi Gurbanoğlu'na çeşitli ihalelerde imtiyaz ve çıkar sağlandığını belirtti.

 

Bumerz, Gurbanoğlu ve Azeri petrol şirketi SOCAR arasındaki şüpheli ticari ilişkilere değinen Sağlar, "Malta files" olarak bilinen belgelerde ortaya çıkan bu işlemlerle ilgili bugüne kadar bir yalanlama yapılmamış olması nedeniyle, iddiaların gerçek olup olmadığının hükümet tarafından açıklanmasını talep etti.

 

Sağlar ayrıca, 19 Ağustos 2016 tarihli "Varlık Barışı" olarak bilinen yasa doğrultusunda, Türk şirketlerinin Man Adası'ndan ve Malta'dan Türkiye'ye ne kadar döviz getirdiğinin de açıklanmasını istedi.

 

Kamuoyunda "Malta files" olarak bilinen belgeler, European Investigative Collaboration (EIC) ağı tarafından yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan çeşitli resmi yazışmalar ve dosyalardan oluşuyordu. Bu belgelerde Erdoğan'ın ailesinin "vergi cenneti" Man Adası ve Malta'da sahip olduğu offshore şirketler ve bunlar üzerinden kurulan siyasi ve ticari ilişkilere ilişkin belgeler yayınlanmıştı. Cumhurbaşkanlığı, hükümet veya AKP tarafından bugüne kadar bu belgelere ilişkin bir yalanlama yapılmadı.