Dünya
Giriş Tarihi : 07-06-2016 16:24   Güncelleme : 07-06-2016 16:24
Abone ol

Filistin'den İsrail'e müzakere sinyali

Filistin Devleti Baş Müzakerecisi ve iktidardaki El-Fetih Partisi Genel Sekreteri Saib Erekat, Güney Kıbrıs’ta katıldığı bir toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erekat, İsrail Devletinin Başbakan Benjamin Netenyahu ve Yeni Savunma Bakanı Avigdor Liberman ile birlikte daha da aşırı bir sağcı tutuma girdiğini belirterek Filistin-İsrail arasında sürdürülen barış sürecinin bundan kötü etkilendiğini söyledi.

Filistin'den İsrail'e müzakere sinyali

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, İsrail’in Likud Partisinin iktidara gelmesinin ardından çok daha şahin bir role büründüğünün altını çizen Erekat, “Gazze’deki 1,8 milyon Filistinlinin son derece insanlık dışı şartlar altında yaşıyor. Batı Şeria’daki durum İsrail’in giderek artırdığı baskı politikaları sonucu kötüleşiyor” diye konuştu.

“BEN OĞLUMUN İNTİHAR BOMBACISI OLMASINI İSTEMİYORUM”

Dünyanın İsrail’in bu bütün uluslararası ve insanı hukukunu yok sayan tutumuna karşı gerekli tutumu almadığını anlatan Erekat “madem durum budur, madem İsrail’in bu tutumu yok sayılacak, o zaman BM toplansın ve karar versin. Desinler ki ‘İsrail bütün insan hakları ve kanunlarının üzerindedir, böyle kabul ediyoruz’, olsun bitsin. Böylece biz de Filistinliler olarak köle olduğumuzu anlayalım. Ama biz Filistinliler binlerce yıldır buradayız ve dik durduk. Bundan sonra da buradayız ve dimdik ayaktayız” diye konuştu. Ben oğlumun intihar bombacısı olmasını istemiyorum. Onun için de iki devletli çözüm planının hayata geçirilmesi için çabalamaya devam edilmesi gerekir” diyen Erekat “insanlara çözüm olmayacak dersek bu şiddeti getirir çünkü umutları öldürürüz. Biz şiddet değil barış istiyoruz. BM Güvenlik Konseyi kararları hala daha geçerlidir ve biz bunun hala daha uygulanacağına inanıyoruz” dedi.

 

CHA