Gündem
Giriş Tarihi : 30-05-2016 11:36   Güncelleme : 30-05-2016 11:36

Financial Times: Gerçek kriz Ege'de

Wolfgang Münchau imzasıyla İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan köşe yazısında AB ile Türkiye arasında yaşanan vize muafiyeti krizine değinildi. Münchau'nun "Gerçek kriz Ege'de" başlığıyla verdiği makalede AB’yi gelecekte bekleyen sorunlara da işaret ediliyor.

Financial Times: Gerçek kriz Ege'de

BBC’nin haberine göre Münchau yazısına şu satırlarla başlıyor: "AB yılbaşında aynı anda yıkıcı potansiyeli olan üç tehdit yüzünden felç olma olasılığı ile yüz yüzeydi: Grexit (Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkmak zorunda kalması), Brexit (İngiltere'nin AB'den ayrılması) ve mülteci krizi.
"Bu tehditlerden ilki tamamen ortadan kalkmasa da şimdilik geri planda kaldı. İkincisinin durumu henüz belirsiz (İngiltere'de 23 Haziran'da ülkenin AB üyeliği için referandum yapılacak). Üçüncüsü ise patlama tehlikesi ile karşı karşıya."

Financial Times yazarı bu noktada özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel'in inisiyatifiyle AB'nin Türkiye ile yaptığını mülteci anlaşmasını hatırlatıyor okurlarına. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta, Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanması için gerekli yasaları onaylamama sözü hatırlatılıyor. 

Wolfgang Münchau'nun yazısından bazı satırlar şöyle: "Erdoğan, AB'nin, Türkiye'nin Terörle Mücadele Kanunu'nu değiştirmesi talebini reddediyor. "AB'nin Türklere Schengen bölgesine vizesiz seyahat sözü resmiyette Türkiye'de sivil hakların korunması koşuluna bağlıdır. Sayın Erdoğan ise şimdi AB'nin vize rejimini koşulsuz serbestleştirmesinde ısrarlı, aksi takdirde mülteci anlaşmasını kabul etmeyeceğini söylüyor. AB bunu kabul edemez."

CİHAN

AdminAdmin