Gündem
Giriş Tarihi : 25-07-2017 13:26   Güncelleme : 25-07-2017 13:26
Abone ol

Foça’da ‘Lozan ve Mübadele’ Konulu etkinlik

Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi’nce düzenlenen etkinlikte; ‘Lozan ve Mübadele’ konulu panel ve Dinçer Sümer’in ‘Sandalım Kıyıya Bağlı’ isimli eserin yorumu gerçekleştirildi.

Foça’da ‘Lozan ve Mübadele’ Konulu etkinlik

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, aralarında Lozan Mübadilleri Vakfı İzmir üyelerinin de bulunduğu çok sayıda vatandaş ve Foçalılar katıldı

Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; ‘Dünyanın Türkiye’yi tam bağımsız bir ülke olarak tanıdığını kabul eden, Cumhuriyetimizin kurucu belgesi Lozan Barış Antlaşması’nın 94. yıl dönümünde; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve tüm kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyorum’’ dedi.

Mukaddes Yarba’nın sunuculuğunu yaptığı ‘Lozan ve Mübadele’ isimli etkinlik, Lozan kahramanları Mareşal Gazi Mustafa Kemal ve İsmet Paşa ile yurt için canını feda eden İstiklal Savaşı şehitlerinin manevi huzurunda yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat açış konuşması yaptı. Ararat; ‘‘Lozan barışı görüşmelerinde Türk heyetine İsmet Paşa başkanlık etmiş, tam bağımsızlık ve ulusal egemenlik ilkelerinden asla ödün verilmemiştir. Lozan, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası alandaki saygın yerini, tam bağımsızlık ve eşitlik statüsünü kazandığı bir başlangıç noktası olmuştur. Bu anlaşma ulus devletimizin tapusudur. Ulusumuzun onurudur. Yaşasın Lozan, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Atatürk Türkiye’si’’ dedi.

Etkinliğin ilk bölümünde, Yılmaz Mızrak’ın yönlendirdiği ‘Lozan ve Mübadele’ konulu panele; Tarihçi ve Araştırmacı Yazar Recep Bozkurt ve Yazarlar Cevat Yıldırım, Sevhan Beğendi ve Gülcan Erdem, konuşmacı olarak katıldı. Lozan Antlaşması’nın meydana getirdiği tarihi, siyasi, ekonomik sonuçlar ve Türk-Yunan nüfus mübadelesinin yarattığı duygusal etkiler; görsel ve yazılı belgeler gösterilerek, anılar ve gerçek aile öykülerinden alıntılar yapılarak anlatıldı. Muhacir yüreklerin katlandığı acı-tatlı anılar hatırlandı.

İkinci bölümde ise, Dinçer Sümer’in ‘Sandalım Kıyıya Bağlı’ isimli eserini; Sevhan Beğendi, Ünal Atalay, Levent Onan ve Yılmaz Mızrak yorumladı. Akış, görsel ve ışıkları, Yıldırıl Türkel düzenlendi.

Foça Belediye Başkan Vekili Beyhan Türker, ‘Lozan ve Mübadele’ etkinliğinde emeği geçenlere teşekkür çiçeği sundu.