Dünya
Giriş Tarihi : 12-04-2016 17:15   Güncelleme : 12-04-2016 17:15

Fransa Başbakanı Valls: Mülteci krizine Türkiye ile birlikte çözümler bulmalıyız

STRASBOURG - Fransa Başbakanı Manuel Valls, mülteci krizine Türkiye ile birlikte çözümler bulunması gerektiğini söyledi

Fransa Başbakanı Valls: Mülteci krizine Türkiye ile birlikte çözümler bulmalıyız
STRASBOURG - Fransa Başbakanı Manuel Valls, mülteci krizine Türkiye ile birlikte çözümler bulunması gerektiğini söyledi.

Strasbourg'ta Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile gerçekleştirdiği ikili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Valls, mülteci krizine Avrupa'nın Türkiye ile birlikte çözüm bulabileceğini kaydetti. Türkiye ile varılan anlaşmayı eleştirenlere de tepki gösteren Fransa Başbakanı, "Onlar, başka hiçbir çözüm ortaya koyamıyorlar." diye konuştu. Valls, bir sonuç alınabilmesi için her iki tarafından sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Mülteci sorununun tamamen çözülmesi için Suriye ve Irak'taki savaşların bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Fransa Başbakanı, Ürdün ve Lübnan'a da yardım edilmesi gerektiğini söyledi. Ancak coğrafi olarak AB'nin yaşadığı mülteci sorununda Türkiye ile bir anlaşma gerçekleştirmek durumunda olduğuna da vurgu yaptı.

Fransa'nın mülteci sorunu ile ilgili üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğini de söyleyen Manuel Valls, sorunun çözümünde dayanışmaya vurgu yaparak Yunanistan'a da yardım yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.Cihan [gallery ids="40080,40081"]
AdminAdmin