Gündem
Giriş Tarihi : 05-07-2021 09:58   Güncelleme : 05-07-2021 09:58
Abone ol

Fransa: Hayvan Hakları Partisi Cumhurbaşkanlığına talip

Fransa'da hayvanseverler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstererek hayvan haklarını toplumun gündemine yerleştirmeye çalışıyor.

Fransa: Hayvan Hakları Partisi Cumhurbaşkanlığına talip

Fransa’da hayvan haklarını savunan parti, 2022’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeye karar verdi.

2019 yılında Avrupa Parlamentosu seçimlerinde adından söz ettiren hayvan hakları savunucuları, bu kez Cumhurbaşkanlığı mücadelesinde yer alacak.

Avukat Hélène Thouy, adaylığını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, “Cumhurbaşkanlığı kampanyasını etkileyebileceğimizden hiç kuşkum yok” dedi. “Ülkeyi yönetenlerin sorumsuzluğuna cevap” olması için aday olduğunu belirten Thouy, partinin kampanyadaki amacının, “Hayvan hakları davasını, toplumun ilgilenmesi gereken başlıca konular arasına sokmak” olduğunu bildirdi.

Partinin kurucularından Douchka Markovic de 2016 yılında kurulan partinin, 4 bin üyeye ulaştığını ve partinin “ne solcu ne de sağcı olduğunu” söyledi ve “Ne zaman Hayvan hakları partisinden söz ediyorsak, hayvanlardan söz ediyoruz. Bu kesin” dedi.

Hélène Thouy, 2019 yılında Avrupa Parlamentosu seçimlerinden alınan yüzde 2,17’lik oy oranının önemli olduğunu ve politikacılara “hayvan hakları sorunlarının görmemezlikten gelemeyecekleri siyasi bir sorun olduğu konusunda bilinçlendirdiğini” bildirdi.

Hélène Thouy, partinin, programını birkaç haftaya kadar açıklayacağını belirterek, yine de tekliflerini şöyle sıraladı: “Tarım Bakanlığından tamamen bağımsız olmak kaydıyla bir Hayvan Hakları Bakanlığı kurulması, hayvansal ürünlere olan mantıksız bağlılığımızı gözden geçirmek ve bitkisel proteinlerini değerlendirmek için tarım ve gıda modelinin elden geçirilmesi ve yoğun endüstriyel hayvancılığa son verilmesi”.

Thouy, “Covid salgınıyla yaşadıklarımız, bu üretim modeline inatla devam edersek başımıza neler geleceği konusunda bize ders olmalıdır” dedi.

Hükümetin 2017 yılından beri sürdürdüğü avcılığı destekleyen “felâket politikasından hayvanları sömürenlerin karşısındaki rahatlığa kadar” uzanan tutumunu sert bir dille eleştiren Thouy, “Mezbahalara video gözetim sistemi yerleştirilmesinden civcivlerin öğütülmesinin yasaklanmasına kadar verilen sözlerin tutulmamasının üzücü olduğunu” söyledi.

Thouy, “Ülkemizde milyonlarca hayvan vahşice sakat bırakılırken, hadım edilirken veya kafeslerinde bile rahat bırakılmazken Fransa’yı nasıl olur da gelişmiş ve uygar bir ulus olarak kabul edebiliriz?” diye sordu.

Ajans Bizim