Dünya
Giriş Tarihi : 14-03-2021 17:42   Güncelleme : 14-03-2021 17:42
Abone ol

Fransa İlaç Güvenliği Ajansı : AstraZeneca’nın yan etki oranı yüzde 0,66

AstaZeneca’da yan etki görülme oranının çok küçük ancak, Pfizer ve Moderna’yla karşılaştırıldığında daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Fransa İlaç Güvenliği Ajansı : AstraZeneca’nın yan etki oranı yüzde 0,66

Fransa Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı (ANSM), birçok Avrupa ülkesi tarafından askıya alınan AstraZeneca Covid-19 aşısının yan etki görülme oranının çok düşük olduğunu bildirdi.

ANSM, 4 Mart’a kadar 454 bin 545 doz aşı uygulaması üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı. Ajans, aşı sonrası sadece 3 bin 13 kişide  sorun çıktığını, bu reaksiyonların da üçte ikisinin geçici ve hafif olduğunu kaydetti.

 Ancak, AstaZeneca’da yüzde 0,66 olan yan etki oranının küçük de olsa, Fransa’da uygulanan diğer aşılar Pfizer ve Moderna’yla karşılaştırıldığında daha yüksek olduğuna dikkat çekildi. Bu oran, Pfizer’da yüzde 0,19, Moderna’da yüzde 0,12 düzeyinde bulunuyor.

Bu arada Fransa Başbakanı Jean Castex, Twitter’da yaptığı açıklamada, 5 milyon kişinin en az ilk doz aşıyı aldığını bildirerek, Nisan’da Fransa’da Covid-19'a karşı 15 milyon insanı aşılama hedefine ulaşmayı umduğunu söyledi.

İrlanda’da da AstraZeneca’nın askıya alınması tavsiyesi çıktı

Geçen hafta yaşanan bazı ölüm vakaları sonucu, ‘’kan pıhtılaşmasına’’ neden olduğu gerekçesiyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerden AstraZeneca aşısının uygulamasının askıya alındığı açıklamaları peş peşe gelmişti. 

 Avusturya'da bir hemşirenin AstraZeneca aşısı olduktan kısa bir süre sonra kan pıhtılaşması nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından, İtalya, Avusturya, Norveç, Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg ve İzlanda'da AstraZeneca aşılarının kullanımının durdurulduğu bildirdi. 

 İrlanda sağlık yetkilileri de bugün yaptıkları açıklamada, bu aşamada kan pıhtılaşması nedeniyle ölümler ile aşının kanıtlanmış bir bağlantısı olmamasına rağmen, ‘’önlem’’ olarak  AstraZeneca aşısının kullanımını askıya almayı önerdi.

İngiltere, Fransa ve Almanya AstraZeneca aşısını uygulanmaya devam edeceklerini açıklarken, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) da aşı sonrası ortaya çıkan sorunları araştırmak üzere harekete geçildiğini, ilk test sonuçlarında söz konusu aşıya bağlı herhangi sorun teşkil edecek bir bulguya rastlanmadığını duyurmuştu.

Ajans Bizim