Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 02-12-2020 10:38   Güncelleme : 02-12-2020 10:38
Abone ol

Fransız Basınından Mansur Yavaş Yorumu: Erdoğan’ı Sarsan Adam

Fransız Le Figaro gazetesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş üzerine, “Erdoğan’ı sarsan adam” başlıklı bir haber hazırladı. Yavaş, “Göreve başladığımdan bu yana eski yönetime dair 50’ye yakın soruşturma açtık ve yolsuzlukla ilgili yargı süreçleri başlattık” dedi.

Fransız Basınından Mansur Yavaş Yorumu: Erdoğan’ı Sarsan Adam

Le Figaro Türkiye muhabiri tarafından hazırlanan “Mansur Yavaş, Recep Tayyip Erdoğan’ı sarsan adam” başlıklı haber, Mansur Yavaş belediye başkanlığında Ankara’yı ele aldı. “Bu bir insan hikâyesi olduğu kadar bir şehrin hikâyesi” ifadeleriyle başlayan haber, Yavaş dönemi öncesi Ankara’yı şu sözlerle anlattı: “Betonlarla dolu, cazibesiz bir başkent“. 

T24’ün Le Figaro’dan yaptığı çeviriye göre, Yavaş’ın Ankara’dan “modası geçmiş yapıları, dev dinazor heykellerini” kaldırdığı belirtilen haberde, başkente bisiklet pistler, park süslemeleri, yenilenebilir enerji ve demokratik katılımın getirildiği anlatıldı. 

Haber için Le Figaro’ya konuşan Yavaş, “Ankara’da yıllar boyuncu kişisel çıkarlar halkın çıkarlarının önüne koyuldu. Ankara’ya hakkını geri vermenin zamanı” dedi.

Yavaş, kendisinden önceki yönetimin görevden ayrılmadan önce “büyük bir temizlik” yaptığını söyledi ve “Arşivler kayboldu, envanterler, AKP’ye yakın inşaat şirketleriyle imzalanan anlaşmalar…” diye ekledi. 

Yavaş, sözlerine şöyle devam etti: “Göreve başladığımda, önümde 2 milyar dolarlık borç vardı. Tamamlanmamış bir metro projesi için hiç ödeme yapılmadığını tespit ettik. Bizim 500 milyon dolar ödeme yapmamız gerekiyordu. Bugüne kadar geçmiş döneme dair yolsuzlukla ilgili 50’ye yakın soruşturma ve yasal süreç başlattık.