26 ŞUBAT 2020 Çarşamba 07:09
Siyaset
Giriş Tarihi : 11-09-2018 17:17   Güncelleme : 11-09-2018 17:17

Gamze İlgezdi'den karma eğitim önergesi

Gamze İlgezdi'den karma eğitim önergesi: " “Eğitimde kıyameti koparmamız gerekiyor” şeklinde yaptığınız açıklamanız ile karma eğitimin kaldırılmasını mı kastetmiştiniz?"

Gamze İlgezdi'den karma eğitim önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Milli Eğitim Bakanlığı, Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim şartının kaldırıldığına dair haberler üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanına verdiği önergede,“Eğitimde kıyameti koparmamız gerekiyor” şeklinde yaptığınız açıklamanız ile karma eğitimin kaldırılmasını mı kastetmiştiniz?"  şeklinde sordu.

İlgezdi'nin yönelttiği sorular;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 11.09.2018

 

                                 Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

                                                                                        CHP İstanbul Milletvekili

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim şartının kaldırıldığına dair haberler basında yer almıştır. Bu haberler üzerine bakanlık yaptığı açıklamada; “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.” ifadeleri kullanılmıştır.

Bu bağlamda;

  1. “Eğitimin türüne imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.” Açıklaması ile kastedilen  “bazı okullar” hangileridir? Bu okullar belirlenirken hangi ”imkan ve zorluklar” dikkate alınacaktır?
  2. Bu düzenleme farklı okul türlerinde karma eğitimin kaldırılmasına zemin yaratmayacak mıdır? Bu düzenlemenin il ya da ilçe müdürlükleri tarafından keyfi uygulamalarla suiistimal edilmesini engelleyebilecek misiniz?
  3. Bu düzenlemenin, ‘Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ ve yapılan Anadolu Lisesi kontenjan artırımlarının büyük bölümünün Çok Programlı Anadolu Liselerinde yapılması ile ilgisi var mıdır?
  4. Milli Eğitim Bakanı olarak en azından sizin döneminizde karma eğitimin sona ermeyeceğinin sözünü verebiliyor musunuz?
  5. “Eğitimde kıyameti koparmamız gerekiyor” şeklinde yaptığınız açıklamanız ile karma eğitimin kaldırılmasını mı kastetmiştiniz?
NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA