Siyaset
Giriş Tarihi : 23-03-2021 20:45   Güncelleme : 23-03-2021 20:45
Abone ol

Gelecek Partisi de İstanbul Sözleşmesi için Danıştay'a başvurdu

Gelecek Partisi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali için Danıştay'a başvurdu.

Gelecek Partisi de İstanbul Sözleşmesi için Danıştay'a başvurdu

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Seren Yıldız Öztürk, İstanbul Sözleşmesi’nin sadece kadını değil tüm aile bireylerini korumak üzere imzalandığını hatırlattı ve şunları kaydetti:
“İstanbul Sözleşmesi; kadını ama sadece kadını değil, kadın, erkek, yaşlı, çocuk tüm aile bireyleri korumak için imzalanmıştı. Bu sözleşme, sanıldığı gibi Avrupa devletlerinin öncülüğünde değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin öncülüğünde imzalanmış ve yapılmış ve İstanbul’da imzaya açılmıştır. İmzalayan ve onaylayan ilk devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti olması ayrıcalığı vardır.
İstanbul Sözleşmesi sadece bir metindir. Şiddetin nasıl engelleneceğine dair devlete tavsiyelerde bulunur. Şiddetten koruma yönünde standartlar belirleyen, bağlayıcılığı ve yaptırım gücü olan uluslararası bir sözleşmedir.
Sözleşmeye taraf devlet olmak, o devletin Kadını Yönelik Şiddet karşısında nerede durduğunu belirmekti aslında.
Bugün geldiğimiz durumda, toplum için bu kadar önemli ve mecliste iktidarı ile muhalefeti ile tüm partilerin tam mutabakatıyla imzalanmış bir sözleşmeden, tek imza ile ve “toplumda spekülasyon olduğu” bahanesiyle geri çekilmiştir.
İktidar, sözleşmenin neden imzalandığını, neden ihtiyaç duyulduğunu, sözleşmenin felsefesini, amacını, şiddetle mücadeleye yönelik çözüm önerilerini rasyonel ve soğukkanlı bir üslupla topluma anlatmalıydı ama yapmadı. Çünkü bunu yaptığı takdirde toplumsal uzlaşı sağlanacaktı.
Sözleşmeden çıkmak ülkemiz için hataydı. Biz, bugün, burada, bu hataların hukuk yoluyla telafisi için buradayız. Hem Gelecek Partisi adına hem de parti yönetiminden arkadaşlarımız ve Genel Başkan Yardımcılarımız bugün burada bireysel olarak dava açtı.
Beklentimiz odur ki yargının baskılarından arınarak Anayasal hükümler doğrultusunda hukuka uygun bir karar vermesidir. “

Ajans Bizim