Siyaset
Giriş Tarihi : 17-03-2021 20:51   Güncelleme : 17-03-2021 20:51
Abone ol

Gelecek Partisi Sözcüsü Özcan: 'Reform diye önümüze konulan şeyler, birkaç uzmanın Google’da arayıp bulabileceği maddelerden ibaret'

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, Ekonomi Reform Paketini eleştirerek, “Program yapmadıklarımız yapamayacaklarımızın itirafıdır. Bugün reform diye önümüze konulan şeyler, birkaç uzmanın Google’da arayıp bulabileceği, defalarca yazılmış, ancak her seferinde bugünkü iktidarın kara cehaletine takılmış maddelerden ibaret” dedi.

Gelecek Partisi Sözcüsü Özcan: 'Reform diye önümüze konulan şeyler, birkaç uzmanın Google’da arayıp bulabileceği maddelerden ibaret'

Özcan, partisinin gündeme dair görüş ve önerilerini paylaştığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin herhangi bir konuda teminat olmaktan, güven vermekten çıktığını belirtti.

İtirafname olarak nitelediği Ekonomi Reform Paketini eleştiren Özcan, şöyle konuştu:

 “Reform dediğimiz şey ülke ekonomisinde fark yaratacak, dışa bağımlılığı ve kırılganlığı azaltacak, istihdamı canlandıracak, iş diyene iş, aş diyene aş kazandıracak, vatandaşların insan onuru ile yaşamasına katkı sağlayacak kapsamlı bir değişim programı olmalıdır. Peki bunların yaptığı ne? ‘Mış’ gibiden öteye gitmeyen, bazen kapalı ve muğlak ifadeler, bazen, zaten olması gereken denetimleri yeni bir şeymiş gibi pazarlayan, yapısal sorunlara bütünlüklü bir politika çerçevesi geliştirmekten uzak, sadece vaatleri arka arkaya sıralayan, hangi ekonomik çerçeveye dayandığı belli olmayan, detayları oluşturulmamış, kara mizah yönleri ağır basan bir ‘dostlar alışverişte görsün’ faaliyeti.” 

Reform paketinde her bakanlığın izdüşümü başkanlıklar kurulacağının müjdelendiğini bildiren Özcan, “İşler kolaylaşacak, hızlanacak, bürokrasi azalacak falan demişlerdi ya, demek ki bunların icraatlarına bir hükümet yetmiyor. Çünkü adeta Paralel Bakanlar Kurulu oluşturuyorlar şimdi de!” diye konuştu.

Özcan, şunları kaydetti:

“Uygulamada zaten var olan maddelerin pakete eklenmesi ise tam bir evlere şenlik durumu!

İşi ne kadar ciddiye almadıklarını gösterdiği gibi, reform diye çalakalem alelacele bir şeyler hazırlayıp milletin önüne koyduklarının da ispatı.

Evet! Uygulamada zaten var olan Tek Hazine Kurumlar Hesabından bahsediyoruz. 

Yeni bir uygulama şeklinde sunulmasını nasıl anlamak lazım acaba? 

Paketi hazırlayanların, kendi yaptıkları işten kendilerinin haberinin olmamasına mı üzülelim, 

Yoksa bu kadroların devleti yönettiklerine mi dövünelim inanın karar veremiyoruz?” 

“Salgın kontrolsüz normalleşme kıvamında ilerliyor”

Salgın yönetiminin tam anlamıyla bir “kontrolsüz normalleşme” kıvamında ilerlediğine dikkati çeken Özcan, “Çoğu ilimizdeki vakalarda yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artış var. Vakalarda 15 binin üzerine hızla çıktık. Durum tam bir felaket. Önce, mayıs ayı sonuna kadar 105 milyon aşı, 52 milyon aşılama planlandığını söyleyen Sayın Bakan, 15 gün sonra, müjdenin tarihini sonbahara erteledi. Çin aşısı Sinovac da 15 milyon dozda kaldı. Halbuki Bakanın müjde verdiği tarihlere göre 30-40 milyon doza ulaşacaktık. 4,5 milyon doz “pfizer-biontech aşısı” müjdelendi, o da hayal oldu” dedi.

Serkan Özcan, Doğu Türkistan politikasını da eleştirerek, “Öylesine zıvanadan çıktılar ki; Doğu Türkistan önergesine ‘hayır’ demeleri yetmiyor; bir de ‘CIA, FETÖ Operasyonu’ diye açıklamalar yapıyorlar. Bütün dünyanın tek ses olduğu etnik ve dini soykırım karşısında bir de çıkıp önerge verenleri, Çin ağzıyla terörizmle ilişkilendiriyorlar” dedi. 

Ajans Bizim