Gündem
Giriş Tarihi : 08-07-2016 17:39   Güncelleme : 08-07-2016 17:39
Abone ol

Gelibolu'da orman yangını devam ediyor

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı, Eceabat İlçesi sınırlarındaki tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yangın çıktı. Kabatepe Feribot İskelesi'nin yanındaki ormanlık alanda bugün saat 15.00 sıralarında başlayan yangın, yakındaki ağaçlandırma sahasına da sıçradı. Ekiplerin, yangını söndürmek için müdahaleleri sürüyor.

Gelibolu'da orman yangını devam ediyor

Şehitlikleri gezmek için gelen ve çevredeki plajlarda denize girenlerin yoğun olduğu bölgeden yükselen alevlere ilk müdahale Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait söndürme heliktopteri tarafından yapıldı. Yangına, 14 arazözle karadan, 3 helikopterle de havadan müdahale edilirken, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı da takviye ekip gönderdi. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan alevler, 1994'teki büyük yangından sonra ağaçlandırılan alana da sıçradı. 1994'teki bu yangında 4 bin hektardan fazla alan kül olmuş, dönemin Çanakkale Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe de alevlerin içinde kalarak şehit düşmüştü.

TATİLLERİ ZEHİR OLDU

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, yangın nedeniyle Kabatepe Kamp Alanı'nın boşaltıldığını bildirdi. Bölgede sadece piknik alanları olduğunu aktaran Gürkan, şehitlik bulunmadığını kaydetti. Saatler süren müdahaleye rağmen kontrol altına alınamayan yangın, bayram tatili için bölgeye gelenlere ve günübirlik çadır kuranlara da büyük korku yaşattı. Tatilleri zehir olan vatandaşlar, metrelerce yükseğe ulaşan alevleri endişeli gözlerle izledi. Alevlere müdahale sürerken, Eceabat İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ekipleri de yangının çıkış nedeniyle ilgili araştırma başlattı.

 
CİHAN