Siyaset
Giriş Tarihi : 02-10-2018 15:41   Güncelleme : 02-10-2018 15:41
Abone ol

Genç Sporcular Tasarruf Engeline Takıldılar

Türkiye yıldızlar kategorisinde 7 siklette Türkiye Şampiyonu olan genç sporcular, Avrupa Şampiyonası’na tasarruf tedbirleri sebebiyle katılamayacaklar. Sporcular, kendi masraflarını karşılamayı önerdiği halde Türkiye Boks Federasyonu, Trabzonlu şampiyonları davet etmedi. Bunun üzerine bu vahim ve ayrımcı kararı protesto etmek için Trabzonlu sporcular kendilerini birbirlerine zincirledi.

Genç Sporcular Tasarruf Engeline Takıldılar

Türkiye yıldızlar kategorisinde 7 siklette Türkiye Şampiyonu olan genç sporcular, Avrupa Şampiyonası’na tasarruf tedbirleri sebebiyle katılamayacaklar. Sporcular, kendi masraflarını karşılamayı önerdiği halde Türkiye Boks Federasyonu, Trabzonlu şampiyonları davet etmedi. Bunun üzerine bu vahim ve ayrımcı kararı protesto etmek için Trabzonlu sporcular kendilerini birbirlerine zincirledi.

Konuyu gündeme getiren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, oluşan yanlış tutumun değişmesi noktasında bir açıklama yaptı.

 

"Saray Hükümeti’nin ekonomik kriz nedeniyle aldığı tasarruf önlemleri kapsamında çok vahim bir olayı kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum.

8-17 Ekim 2018 tarihlerinde Rusya’da düzenlenecek olan Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası için gerçekleştirilecek hazırlık kampına, 13 sikletin 7’sinde Türkiye Şampiyonluğunu elinde bulunduran Trabzonlu genç boksörler (46 kg.’da Abdullah Karpuz, 48 Kg.’da Gökay Yılmaz, 54 Kg’da Kerem Özmen, 60 Kg.’da Ufuk Kuru, 63 Kg.’da Mehmet Aydemir, 66 Kg.’da Umut Can Bayraktar, 70 Kg.’da Mustafa Bayrak) çağrılmadı. Trabzonlu 2 boksör ise sadece antrenmanlarda partner olarak kullanılmak üzere kampa davet edildi.

Yani Türkiye’nin yıldızlar kategorisinde 7 siklette Türkiye Şampiyonu olan genç sporcular, Avrupa Şampiyonası’na katılamayacak. Gerekçe ise tasarruf tedbirleri.

Sporcular, kendi masraflarını karşılamayı önerdiği halde Türkiye Boks Federasyonu, Trabzonlu şampiyonları davet etmedi. Bunun üzerine bu vahim ve ayrımcı kararı protesto etmek için Trabzonlu sporcular kendilerini birbirlerine zincirledi.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde 13 uçak olmasına karşın Katar’dan hediye edilen süper lüks uçağı kabul eden ve bunun için milyonlarca TL harcama yapan, bakanları biletle tarifeli uçakla değil özel uçakla dünyanın bir ucuna gönderen Erdoğan yönetimi, Trabzonlu Şampiyon çocukların uçak biletlerini ve kamp masraflarını karşılamaktan aciz midir?

Tıpkı futbolda 2010-2011 sezonunda yaşanan şike olayında olduğu gibi Trabzon’un evlatlarının emeğini, alın terini ve umutlarını çalıyorlar.

Bu kararı alan Türkiye Boks Federasyonu’nu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı, halka tasarruf yaptırarak bir elleri yağda bir elleri balda saraylarda yaşayanları şiddetle kınıyoruz.

Buradan Sayın Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ve Türkiye Boks Federasyonu’na çağrı yapıyorum.

Gelecekte ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil ederek, madalyalar kazandıracak ve göğsümüzü kabartacak bu sporcularımıza ve ülkemize karşı bu günahı işlemekten vazgeçin.

Milyonlarca dolar harcayarak devşirme sporcu getirip uluslararası karşılaşmalara çıkarırken, çok mütevazı bütçelerle büyük başarılar elde eden sporcularımız mı size çok geliyor?

Trabzonlu şampiyon gençlerin başarısından mı rahatsız oluyorsunuz?

Şampiyon 7 boksörümüzün kampa ve Avrupa Şampiyonası’na katılması için gereken talimatları veriniz.

Yoksa gençlerimizin emeği, alın teri, akıttıkları gözyaşları ve ahı bir gün mutlaka sizlerden çıkacaktır."