Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 20-03-2021 21:24   Güncelleme : 20-03-2021 21:24
Abone ol

'Gezi Parkı arazisine keyfi el koyma ile Taksim Meydan Projesi engelleniyor'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Gezi Parkı mülkiyetinin ellerinden alınmasının, diyalog, uzlalaşı, ortak akıl ve birlikte çalışma kavramlarından daha çok; ‘hesaplaşma’, ‘gününü gösterme’, ‘iş yaptırmama’, ‘engelleme’ ‘vesayet’ ve ‘yetki gaspı’ anlayışıyla devam eden sürecin son halkası olduğu açıklamasını yaptı. Kararın, meydanın yeniden yeşil ve estetik bir alana dönüştürülme projesini durdurmak için alındığı belirtilerek, bu karara karşı hukuk mücadelesinin sürdürüleceği bildirildi.

'Gezi Parkı arazisine keyfi el koyma ile Taksim Meydan Projesi engelleniyor'

İBB, Galata Kulesi’nden sonra Gezi Parkı alanınının da kendileri ile temas kurmadan bir gecede alındığını ve bu karara karşı hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı. 

Konuya ilişkin İBB’den yapılan açıklamada yu görüşlere yer verildi:

“23 Haziran 2019 seçimlerinden sonra, merkezi yönetimin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik tavrı kamuoyu bilgisi dahilindedir. Ne yazık ki, diyalog, uzlalaşı, ortak akıl ve birlikte çalışma kavramlarından daha çok; ‘hesaplaşma’, ‘gününü gösterme’, ‘iş yaptırmama’, ‘engelleme’ ‘vesayet’ ve ‘yetki gaspı’ anlayışıyla devam eden sürecin son halkası Taksim Gezi Parkı’nın İBB mülkiyetinden alınması olmuştur.

Talimatla bu kararı alanların açıklamalarında kanun maddelerine atıfta bulunulması, bu kararları hukuksal kılmadığı gibi, vicdanlarda da aklamaz. Daha kısa süre önce, 166 yıldır İBB  mülkiyetinde olan Galata Kulesi’de aynı şekilde gasp edilmiştir. Şimdi de Gezi Parkı alanı, İBB’ye haber bile verilmeden, sadece 1 günlük yazışma ile yürütülmüştür. Yüzbinlerce İstanbullunun oy vererek yapılmasını istediği yeni Taksim Meydanı projesinin çalışmalarına başlamak üzereyken alınan bu kararın zamanlaması manidardır. Bu karar meydanın yeniden yeşil ve estetik bir alana dönüştürülme projesini durdurmak için alınmıştır. Üstelik, 350 bin İstanbullunun demokratik katılım süreciyle şekillenmiş iradesine rağmen, alınmıştır.”

“Hasmane tavır benzer kararlarla devam edecek”

Açıklamada, İstanbul’u betona çeviren kafa yapısının, İstanbul’un sembolik meydanını yeşile çevirecek bir projenin karşısında durmasının tesadüf olmadığını belirtilerek, “Görünen o ki, başta İstanbul Büyükşehir Belediye olmak üzere 31 Mart ve 23 Haziran 2019 tarihlerinde muhalefet partilerinden seçilmiş yerel yönetimlere karşı hasmane tavırlarla alınan bu ve benzeri kararların devamı da gelecektir” denildi. 

“Hukuki mücadele sürecek”

Kanunları istismar ederek her değerli yapıyı her değerli alanı gasp etmenin mümkün olduğuna işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

“Her ne kadar benzer kararlar daha önce alınmış olsa da hiçbiri bu kadar tarihsel değeri ve simgesel önemi olan alanlar için gerçekleşmemiştir. O yüzden İBB ile temas dahi kurmadan bir gecede alınan bu kararları asla iyi niyetli ve halk yararına adımlar olarak görmüyoruz. Bu kararlara karşı hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Öte yandan yeni türeyen çok sayıda hormonlu vakfın kullanımına açılan, vakıflara ait tarihi yapılarla ilgili de benzer bir tavrın gösterilmesini beklemekteyiz. 21 aydır yönetimimizi her alanda engelleme ve kuşatma girişimlerine rağmen, 16 milyona hizmette hiç bir aksamaya izin vermediğimiz gibi, İstanbul’a daha önce görülmemiş yeni hizmetler sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz. Taksim Meydanı’nı milletimize kazandırma ve hak ettiği görünümüne kavuşturma mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Mevcut gasp girişimi 16 milyon için sadece zaman kaybı olacaktır. Milletimizin sağduyusu, yakın tarihte de çok örneği olduğu gibi hukuk ve teamül tanımaz karar vericilerin siyaset mühendisliklerini yenecek güçtedir. İBB ve Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul halkından aldığı güçle, bu haksız ve adaletsiz kararlarla her alanda ve her araçla mücadele etmeye devam edecektir.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetini dün bir kararla İBB’den alarak Sultan Beyazıt Vakfı’na vermişti. 

Ajans Bizim