Sağlık
Giriş Tarihi : 08-04-2022 09:40

Gözler Bilim Kurulu ve kabine toplantısına çevrildi! Ramazan Bayramı sonrası...

Koronavirüs pandemisinde Omicron'un alt varyantı BA.2'de korkulanın yaşanmaması salgında sonun yaklaştığı şekilde yorumlanıyor. Ülkeler bir bir alınan kararları kaldırırken gözler Ramazan Bayramı sonrası yapılacak Bilim Kurulu ve kabine toplantısı kararlarına çevrildi.

Gözler Bilim Kurulu ve kabine toplantısına çevrildi! Ramazan Bayramı sonrası...

Dünyayı 2 yıldır etkisi altına alan koronavirüs pandemisinde Omicron'un alt varyantı BA.2'de korkulanın olmaması, salgının sonunun yaklaştığı şekilde yorumlanıyor. Ülkeler birer birer koronavirüs pandemisi nedeniyle aldığı kısıtlama kararlarını kaldırırken, gözler Ramazan Bayramı sonrası yapılacak Bilim Kurulu ve kabine toplantısı kararlarına çevrildi. Bayram sonrası tartışılacak konuların başında karantina zorunluluğunun kaldırılması gelecek.

thumbs_b_c_a89bceade0fc16fb13a087f3b734ae49

KORKULAN OLMADI

Sabah'ın haberine göre Omicron'dan sonra ortaya çıkan alt varyant BA.2 ile ilgili korkulan olmadı. BA.2 de Omicron'a benzer etkiler gösterdi. Virüsün hastalık yapma etkisinin düşmesi ile birlikte Avrupa ülkeleri arka arkaya test, maske, karantina zorunluluğu gibi konularda kararlar almaya başladı. Bazı ülkeler artık kovide grip muamelesi yapıyor.

thumbs_b_c_46b0105118ab66a7ef2fa310b075f91a

KARANTİNA UYGULAMASINI SONA ERDİRDİLER

Türkiye de Omicron dalgasını büyük oranda atlattı. Hızla günlük vaka sayıları ve ölüm rakamları geriledi, hastanelerin yoğun bakımları boşaldı. Ramazan ayı boyunca artan hareketliliğin vaka sayıları ve hastaneleri yansıması ile ilgili bir sorun olmaması halinde batılı ülkelerde olduğu gibi bazı kısıtlamaların daha kaldırılması gündeme gelebilecek. Bayram sonrası tartışılacak konuların başında karantina zorunluluğunun kaldırılması gelecek. Almanya gibi bazı ülkeler karantina uygulamasını son erdirdi. Türkiye'nin de bu yönde bir kararı gündemine alması bekleniyor.

6183d49045d2a01ab04de727

MASKE ZORUNLULUĞU KALKACAK MI?

Aynı şekilde yaz ayları ile birlikte kapalı alanlarda maska takma zorunluluğunun kaldırılması ya da toplu taşıma gibi alanlar ile sınırlı tutulabileceği belirtiliyor.

thumbs_b_c_4cad25a441f578f1249cbd3e2b1d1082

"SÜRPRİZ BİR GELİŞME OLMAZSA..."

En çok endişe edilen konuların başında yaz ayları ile birlikte büyükşehirlerden Anadolu'ya doğru hareketlilik ve bunun sonrasında virüsün Anadolu şehirlerine taşıması geliyordu. Ancak bu yıl büyükşehir ile Anadolu'da günlük vakaların neredeyse aynı olması nedeniyle böyle bir endişe de yaşanmıyor. Uzmanlar, yaz aylarının sürpriz bir gelişme olmaması halinde çok rahat geçmesini bekliyor.

Alınacak kararların Bilim Kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulması ve kabine toplantısı ile Ramazan Bayramı sonrasında kesinleşebileceği aktarılıyor.

MYNET

AdminAdmin