Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 18-02-2021 13:17   Güncelleme : 18-02-2021 13:17
Abone ol

Grevdeki Kadıköy Belediyesi işçileri: Bize rağmen imzalanan sözleşmeyi tanımayız

Kadıköy Belediyesi işçilerinin grevlerinin üçüncü gününde Genel-İş Genel Merkez yöneticilerinin görüşmelere müdahale ettiği ve sözleşmeyi imzaladığı belirtildi.

Grevdeki Kadıköy Belediyesi işçileri: Bize rağmen imzalanan sözleşmeyi tanımayız

Kadıköy Belediyesinde grev sürerken Genel-İş Genel Merkezi'nin tepeden müdahale edip sözleşmeyi imzalamasına ilişkin açıklama yapan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, "İşçilerin ve onların seçtiği temsilcilerin yetkisini kimse yok sayamaz. Bize rağmen imzalanan sözleşmeyi tanımayacağız" dedi.

Evrensel'de yer alan habere göre, Toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediye yönetiminin yüzde 7’lik düşük zam dayatmasına karşı greve çıkan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi Kadıköy Belediyesi işçilerinin grevlerinin üçüncü gününde Genel-İş Genel Merkez yöneticilerinin görüşmelere müdahale ettiği ve sözleşmeyi imzaladığı belirtildi.

Konuyla ilgili işçilere açıklama yapan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “İşçilerin ve onların seçtiği temsilcilerin yetkisini kimse yok sayamaz. Temsilcilerin iradesi işçilerin kabulü olmadan atılacak hiçbir imzayı kabul etmiyoruz. 70 teklif geçti 11 madde var. İşçiler bitti demeden bu kavga bitmeyecek, bu mücadele bitmeyecek” dedi.

"İLK DEFA BU KADAR GÜÇLÜYÜZ"

Şube yönetimin iki yıldır yapması gerekeni yaptığını vurgulayan Ahmet Arıkan, “Lider değiliz, kahraman değiliz, sadece işçilerin bize verdiği görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bizleri birçok şeyle suçluyorlar. ‘İşçilere çok fazla gaz verdiniz, ateşi yaktınız, çok fazla odun attınız’ diyorlar, iyi ki ateşi yakmışız iyi ki odunu atmışız, iyi ki bu yola girmişiz. Grevin üçüncü gününde hâlâ binlerce kardeşimiz gelip mücadelesine sahip çıkıyorsa hiçbir güç o imzayı atamaz, atarlarsa da o imzayı tanımıyoruz, kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

Yukarıdan gelecek sözleşme teklifini yırtıp atacaklarını söyleyen Ahmet Arıkan, “Ataşehir, Maltepe, Kartal'ın temsilcileri burada, gerekirse bu işçilerin tümünü buraya yığarız. Bu kavgayı, mücadeleyi öyle veririz. İlk defa bu kadar güçlüyüz, çünkü örgütlüyüz, çünkü biriz. Eskiden ‘taşeron bunlar cahil bunlar, atarım bak akıllı ol’ diyorlardı. Söyleyebilen gelsin şimdi söylesin. Bu işi biz kazandık” dedi.