Siyaset
Giriş Tarihi : 28-06-2019 11:22
Abone ol

Gürer: “AVM’ler Küçük Esnafı mahvetti”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, geçim sıkıntısı içinde olan ve emeklilikte BAĞ_KUR primleri nedeniyle sıkıntı yaşayan esnafın mağduriyetini bir kez daha TBMM gündemine taşıdı.

 Gürer: “AVM’ler Küçük Esnafı mahvetti”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İşçinin, çiftçinin, emeklinin alım gücünün düşmesinin esnafları doğrudan etkilediğini vurgulayarak, ticaret hacminin daraldığını söyledi. AVM'lerin kent merkezlerinde artmasının ise küçük esnafı zora soktuğunu ifade eden Gürer, “Bu yetmezmiş gibi halkın alım gücünün düşmesi esnafa kepenk kapattırmaktadır” dedi.

 

GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA SAĞLANSIN

2000 yılından önce oda ve vergi kaydı bulunan ve iş yeri olan esnafın, BAĞ-KUR’a kayıt yaptırmadığı için emekli olamadığını hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “Geriye dönük borçlanma yoluyla esnafa emeklilik yolu açılmalıdır. Geçmişte bu konuda düzenlemeler yapılmışsa da farklı nedenlerle borçlarını ödeyemeyen esnaflar için bir kez daha bu yol açılmalı ve esnafın emekli olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle emekliliğin esnafa bir hak olarak yeniden tanınması bu mağduriyetleri giderecektir. Bu konuda vermiş olduğum Kanun Teklifi komisyonda bekliyor. Ayrıca, esnafların ödemekte oldukları primlerin yüksekliği nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar vardır. Ülkemizde her kesimin artan sorunları yanında esnaflar için de yapılması gereken düzenlemelerin bir an önce yapılmalıdır” dedi.

 

GÜRER: “KANUN TEKLİFİ VERDİM”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnafın emekliliğini kolaylaştıracak olan kanun teklifinin de mecliste olduğunu belirtti. Gürer,  “İktidar bu konuda çözümcü olursa binlerce esnafın mağduriyeti giderilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.