Siyaset
Giriş Tarihi : 30-05-2019 11:39

Gürer sordu, Bakan Varank yanıtladı: Siber zorbalık takipte!

Gürer sordu, Bakan Varank yanıtladı.

Gürer sordu, Bakan Varank yanıtladı: Siber zorbalık takipte!

SİBER ZORBALIK TAKİPTE


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Siber zorbalık yapan kişilere yönelik işlemlerle ilgili yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Varank’tan yanıt geldi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Varank,  Bakanlık bilişim sistemlerine karşı siber saldırılarda, herhangi bir zarar oluşmadan gerekli engellemelerin yapıldığını ifade etti.

 

SİBER ZORBALIK

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Siber zorbalık yapan kişilere yönelik işlemlere ilişkin, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri kullanılarak bir kişi veya gruba yönelik teknik ya da ilişkisel tarzda zarar verme davranışı gösteren, şifrelerin çalınması ya da zararlı yazılım içeren mesajlar gönderilmesi hatta WEB sitelerine saldırılarak işlevsiz bırakan, siber zorbalık yapan kişilere yönelik ne gibi işlemler yapılmaktadır? 2017 yılından belirlenen kişi sayısı kaçtır, herhangi bir işlem uygulanmış mıdır?” şeklindeki soruları yöneltti.

 

GEREKLİ ENGELLEMELER

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakanlık bilişim sistemlerine karşı siber saldırılarda, herhangi bir zarar oluşmadan gerekli engellemelerin yapıldığını ifade ederek, “Tarafımıza herhangi bir saldırının gerçekleşmesi durumunda ise, eylem planlarımızda açık ve net olarak belirtilen kanuni süreçlerin başlatılarak, ilgili kişilerin kanun karşısında cezalandırılması sağlanacaktır. Ancak, Bakanlığımızda bugüne kadar böyle bir olay meydana gelmemiştir” dedi.


 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili, “İnternet yaşamımızın artık bir parçası, günümüzün önemli bölümünü işgal ediyor, İş ve işlem kapasitesinin genişliği yanında faydalı amaçlarda  kullanıldığı gibi zararlı biçimde bu güçten yararlananlarda var. Siber saldırılar ise bu sürecin olumsuzluk üreten alanı. Mutlaka teknoloji ile oluşan sürecin sürekli kontrol altına alınması şart” dedi.