Siyaset
Giriş Tarihi : 13-11-2018 10:36   Güncelleme : 13-11-2018 10:36
Abone ol

Gürer: 'Üretimin önündeki engeller kaldırılmalı'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda söz olarak, üretimin önündeki engellerin kaldırılması, sanayici, esnaf ve KOBİ’lere destek sağlanması gerektiğini söyledi.

Gürer: 'Üretimin önündeki engeller kaldırılmalı'

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik tablonun vahim boyutlara ulaştığını anlatan Gürer, önemli kuruluşların konkordato ilan ettiğini, binerce işçisin ise işini kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

 

Bakan Mustafa Varank’a çeşitli sorular da yönelten Gürer, FETÖ Çatı Davası iddianamesinde yer alan “TÜBİTAK’ın teknolojik ürünlerinin terör örgütü üyeleri tarafından yabancı ülkelere satıldığı” yönündeki iddialarıyla ilgili açıklama yapılmasını istedi.

 

KOMİSYONDA TEKNOLOJİ VE SANAYİ BAKANLIĞI’NIN BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLDÜ

 

Teknoloji ve Sanayi Bakanlığının 2019 yılına ait bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında görüşüldü.  Bakan Mustafa Varank’ın sunum yaptığı toplantıda CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de söz olarak çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

 

DESTEKLER YETERSİZ

 

Konuşmasına Türkiye’deki olumsuz ekonomik tablo ile ilgili değerlendirme yaparak Başbakan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017 yılı itibarıyla KOSGEB veri tabanında kayıtlı işletme sayısının 1 milyon 350 bin 821, bir esnaf ve sanatkâr odasına kayıtlı işletme sayısının ise 650.763 olduğunu belirtti. Gürer, “Destek programı kapsamında bu bağlamda bakıldığında verilen destekler çok sınırlı kalmaktadır. Esnaf ve KOBİ'ler ciddi anlamda sorun yaşamakta, önemli kuruluşlar konkordato ilan etmek durumunda kalmaktadır. Binlerce işçi işini kaybetmekle karşı karşıyadır. Üretim önünde engellerin kaldırılması ve gereken desteklerin bu bağlamda sağlanması şarttır. Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan Küresel Rekabetçilik Raporu'nda 2016-2017 yıllarının sıralamasında ülkemiz 55'inci sıradadır. İnovasyon ve teknolojik hazırlık kategorisinde ülke olarak gerilerde kalmaktayız. AR-GE ve tasarım hedeflerinde istenen boyuta bir atılım sağlanamamış, çok konuşulmuş ama az uygulamaya geçilmiştir” dedi.

 

FETÖ, TÜBİTAK’IN TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİNİ İSRAİL’E Mİ SATTI


FETÖ Çatı Davası’ndaki TÜBİTAK ile ilgili iddianameye de değinen Gürer, iddianamede yer alan  "TÜBİTAK'ta üretilen teknolojik ürünler FETÖ mensuplarının özel şirketleri üzerinden yabancı ülkelere ve özellikle İsrail'e satılmıştır. Özel şirketler bu yolla gelir temin etmiş, ülkenin teknolojik sırrı niteliğindeki gizli bilgiler teknolojik ürün satışı ile yabancı ülkelere verilmiştir. Bu bağlamda, TÜBİTAK'ta üretilen bazı projelerin ise örgüt menfaati ile uyuşmadığı için kasten atıl bırakıldığı." Şeklindeki ifadelerle ilgili olarak,”Bakanlığa yönelttiğimiz sorularda bu konularda açıklayıcı, kapsayıcı bilgiler bulunmamaktadır. Bakanlığa sormadan mı savcılık bu konuda araştırmalar yapmıştır? TÜBİTAK'ta bu konuda yapılan değerlendirmelerde ortaya çıkan veriler nedir?” diye sordu.

 

İNŞAAT ASANSÖRLERİ ÖLÜM SAÇIYOR


Asansör Yönetmeliği'ne göre insanların taşınmasına, can ve mal güvenliği tehdit etmeyecek şekilde kullanılması için bir düzenlemeye gidildiğini anımsatan Gürer, “ Ne var ki, iş yerlerinde ve inşaatlarda yük kaldırma tertibatları bu kapsam dışında bırakıldı. Oysa iş cinayetlerinin bir kısmı da bu inşaat asansörlerinde meydana geliyor. Bu anlamda Bakanlığın bir düzenleme yapması düşünülüyor mu? “ sorusunu yöneltti.

 

CAM FİLM YASAK MI DEĞİL Mİ?

 

Gürer, geçtiğimiz yaz döneminde gündemi uzun süre işgal eden, araçlardaki cam film olayına da atıfta bulunarak, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak cam filmiyle ilgili bir açıklamanız olmuştu. Bununla ilgili Sayın Cumhurbaşkanının, İçişleri Bakanının ayrı ayrı kamuoyuna yansıyan değerlendirmeleri vardı. Cam filmiyle ilgili son durum nedir? Bununla ilgili yasaklamalar devam ediyor mu, kaldırılmış mı, çalışmalar sonuçlanmış mıdır?” şeklindeki soruya yanıt istedi.