Gündem
Giriş Tarihi : 04-10-2017 21:23   Güncelleme : 04-10-2017 21:23
Abone ol

Gürer: “Yoksulun ucuz et tüketmesi mucizelere kaldı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hükümetin hayvancılıktaki uyguladığı yetersiz ve yanlış politika nedeniyle yoksulun, ucuz et tüketmesini mucizelere bıraktığını söyledi.

Gürer: “Yoksulun ucuz et tüketmesi mucizelere kaldı”

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, bir türlü düşürülemeyen et fiyatlarıyla ilgili konuşma yaptı. Önceki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in “Et ucuzlayacak” dedikçe ete zam geldiğini hatırlatan Ömer Fethi Gürer, şimdiki bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da benzer açıklamalarda bulunduğunu ifade etti.

ET VE SÜT KURUMUNUN İÇİNİ BOŞALTTILAR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın Et ve Süt Kurumu’nun marketlerde reyon açacağı yönündeki beyanatlarına değinen Ömer Fethi Gürer,  13 yıl boyunca özelleştirme kapsamında kalan kurumların içinin boşaltıldığını belirterek, “Et ve Süt Kurumu, 2014 yılında özelleştirme kapsamından çıkarıldı. Kurum satış noktaları açtı, et yetiştirmedi. Şimdi marketlerde reyon açılırsa kısa sürede talep karşılanamayacak, raflar boş kalacak ve marketlere kira bedeli ödemek zorunda kalacak” dedi.

HÜKÜMETİN HAYVANCILIK POLİTİKASI YETERSİZ

Et ve Süt Kurumu’nun marketlere reyon açması durumunda, talebi karşılayabilmek için ithal ete yönelmek zorunda kalacağını ancak ithal etin, bu sektörle ilgili sorunların çözümü olamayacağını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin hayvancılık politikasının yetersiz ve yanlış olduğunu vurguladı.

AİLE TİPİ BESİCİLİK DESTEKLENMELİ

Hükümetin uyguladığı hayvancılık politikasının yoksulun kısa vadede ucuz ete erişmesini mucizelere bıraktığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “çözüm sözleşmeli ve aile tipi besiciliği desteklemek, girdi fiyatlarını düşürmek, hibe ve teşviki gerçek ihtiyacı olanlara vermektir” dedi.

BAKANLIĞIN GETİRDİĞİ YÖNTEMLER ETİ UCUZLATMAZ

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, hayvancılıkta köylü ve üreticiyi desteklemek gerektiğine de işaret ederek, “Getirilen yöntemlerle etin ucuzlamasının mümkün olmadığı gibi halkın da ucuz ete erişmesi mümkün değildir” diye konuştu.