Siyaset
Giriş Tarihi : 09-05-2017 19:48   Güncelleme : 09-05-2017 19:48
Abone ol

Gürer:Engellilerin Sorunları Mutlaka Çözülmelidir

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Engelliler Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, engelli bireylerin sosyal hayata kazandırılması için etkin çalışmaların yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Gürer:Engellilerin Sorunları Mutlaka Çözülmelidir

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle konuştu.

Gürer, her insanın potansiyel bir engelli adayı olduğuna işaret ederek, “Engelli olmak, kişilerin kendi tercihleriyle ilgili bir durum değildir. Bugün engelli olmayan bir birey, yarın veya birkaç saat sonra herhangi bir nedenle kendini engelli bireyler arasında bulabilir. O nedenle, Türkiye’de 80 milyon nüfusun yüzde 13’ünün engelli bireylerden oluştuğu düşünüldüğünde, engellilerin sosyal yaşamdan kopmamaları için devletin yapması gereken önemli görevler vardır. Engelli yurttaşlarımızın sosyal hayata kazandırılması için hızla ve etkin çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir” dedi.

Engelli vatandaşların yaşadığı çevrelerde, engelliler için uygun düzenlemeler yapılması gerektiğine de vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Engellilerimizin günlük aktivitelerini yerine getirmesi için başta ulaşım araçları olmak üzere resmi kurumlar ve ortak kullanım alanlarının engelli bireylerin de rahatça kullanabilmelerine olanak sağlanmalıdır. Engelli yurttaşlarımızın sağlık ve sosyal hizmetlerden rahatça yararlanabilmesi için tüm tedbirler alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Gürer, resmi ve özel kurumlarda engelli yurttaş çalıştırma oranının yükseltilmesi gerektiğini de ifade ederek, “özellikle kamu kurumlarında engelliler için pozitif ayrıcalık uygulanmalıdır. Bu vesileyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, engelli bireylerimizin geleceğe daha umutlu bakabilmelerini, bu konudaki toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.  ​