Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 24-03-2017 11:47   Güncelleme : 24-03-2017 11:47
Abone ol

Gürkan, Balkan Şehitlerini Andı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bundan tam 104 yıl önce Balkan Savaşları’nda vatanını, kentini, toprağını korumak için emsalsiz bir mücadele sergileyen; açlık, sefalet ve hastalıkla boğuştuğu halde canını feda etmekten bir an bile çekinmeyen Balkan Şehitlerini andı.

Gürkan, Balkan Şehitlerini Andı

Gürkan, 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü nedeniyle yayınladığı mesajda şöyle dedi:

 “Dedelerimiz, atalarımız, kahraman Türk ecdadımız; vatanımızı, toprağımızı kuşatan düşmana karşı büyük bir mücadele vermiş; sadece düşmanla değil açlık, sefalet, hastalık ve yoklukla da boğuşmuştur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türk Milleti, özgürlüğü ve bağımsızlığı için kanının son damlasına kadar savaşmış; biran bile vazgeçmemiştir. Edirne, tarihinin en zor günlerini yaşamıştır.

92 yıl Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan, tarihin, kültürün ve medeniyetin beşiği Edirne, Şükrü Paşa kumandasında kentini tam 5 ay 5 gün boyunca savunmuş, kahramanca mücadele etmiştir.

Balkan Devletleri’nin 1912 yılında Osmanlı Devleti’ne karşı başlattığı savaşta açlık ve sefalet altında, cephanenin tükendiği bir anda bile halka ve askere verdiği telkinlerle şehrin kahramanca savunulmasını sağlayan Şükrü Paşa, yardımın gelmeyeceğini anlayınca kenti teslim etmek zorunda kalmıştır. Bu savunma düşmanı bile hayran bırakmış; Şükrü Paşa ve kahramanca savaşan ecdadımız adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

                Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Edirne’yi kahramanca savunan Şükrü Paşa’yı ve kahraman şehitlerimizi bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve minnet duygularıyla anıyorum. Özgürlüğü ve bağımsızlığı için tarihin her döneminde emsalsiz bir mücadele veren Türk Milleti’nin bir daha aynı acıları yaşamamasını; Edirne’nin ve yurdumuzun dört bir yanının Türk yurdu olarak sonsuza kadar yaşamasını diliyorum”