Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 27-03-2017 16:18   Güncelleme : 27-03-2017 16:18
Abone ol

Gürkan, Lörrach’lı Misafirlerini Ağırladı

Almanya Lörrach Belediye Başkanı Joerg Lutz ve beraberindeki heyet Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.

Gürkan, Lörrach’lı Misafirlerini Ağırladı

Edirne’nin kardeş şehri Lörrach’ın Belediye Başkanı Joerg Lutz ve eşi Judıth Lutz, Edirne’nin fahri hemşehrisi  Prof. Dr. Manfred Raupp ve eşi Dorothee Raupp, Lörrach Belediyesi Kültür Müdürü Lars Frıck, Lörrach Uluslararası Dernek Başkanı Dr. Susanne Daniel ile Lörrach Uluslararası Türkiye Edirne Temsilcileri Galip Ahım Çalışkan ve Mehmet Bayraktar Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.

                Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kendisine yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Edirne Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

                Almanya’nın Lörrach Kenti’nden gelen heyete Başkan Gürkan,  117 yıldır kesintisiz hizmet veren tek belediye olan tarihi binayı gezdirdi.

                Gürkan daha sonra Edirne Belediye Meclis Salonu’nda bulunan ve 1902 yılının meclisini resmeden tablo hakkında bilgi verdi. 1902 yılında belediye meclisinde 12 meclis üyesinin yer aldığını anlatan Gürkan tarihi tabloyu işaret ederek, “Ortada Belediye Başkanı Dilaver Beyin yanında ve arkasında 6 Müslüman, 6 gayrimüslim belediye meclisi üyesi;  İstefan (Rum), Çividi (Bulgar), Yorgi ‘Romen), Ropen (İtalyan), Benarona (Ermeni), Varilahi (Musevi) ve Hüseyin Akif, İhsan, Ahmet, Hüseyin, Albay Nazif, Dr. Cemil beyler. Bu tablo Edirne’nin kültür mozaiğinin, Osmanlı’nın hoşgörüsünün simgesidir” dedi.

                Almanya’nın Lörrach Kenti’nden gelen heyet daha sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930 tarihinde Edirne’ye geldiğinde kaldığı Atatürk Odası’nı ziyaret etti. Gürkan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişi ve odanın ziyarete nasıl açıldığı konusunda misafirlerini bilgilendirdi.

                Lörrach Belediye Başkanı Joerg Lutz Edirne ile kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilerini arttırmak istediklerini söylerken, 25 Kasım 2015 tarihinde Edirne Belediyesi tarafından fahri hemşehrilik beratına layık görülen Prof. Dr. Manfred Raupp Edirneli olmaktan bir kez daha gurur duyduğunu söyledi.