Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 22-06-2017 14:15   Güncelleme : 22-06-2017 14:15
Abone ol

Gürkan:"En Büyük Kazanç Kentteki Paradigma Değişikliği"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, engelliler konusunda Edirne’de ciddi bir mesafe alındığını belirterek, “Bu kazancımızın en önemlisi paradigma değişikliği. Bu aslında kaldırımı, yolları yapmaktan daha da önemli. Edirne’de yediden yetmişe; engelli engelsiz genel anlamda bir felsefe değişikliği oldu” dedi.

Gürkan:

Edirne Belediyesi, TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği ve Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile birlikte ''Engelsizlik'' temalı atölye çalışmasına katılan öğrenciler, Selimiye Camii, Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii arasında kalan ve altın üçgen olarak adlandırılan bölgede gerçekleştirdikleri çalışmayı tamamladı.

''Engelsizlik'' temalı atölye çalışmasının sonuç toplantısı ise Mimarlar Odası Edirne Temsilcilik Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır,  Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Başkanı M. Emin Parlakçı ile T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Peyzaj Bölümü Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

               Ailesinde engelli bir birey olan bir vatandaş olarak engelliliğin nasıl zorluklar içerdiği çok iyi bildiğini belirten Gürkan, “Arzu ediyoruzki; tüm kentler tüm yerleşimler engelsiz olsun. Sadece engelli olan bireyler için değil; engeli bulunmayan bireyler içinde geçerli. Edirne’de bir mesafe aldık. Aldığımız mesafe belki almamız gerekenin binde biri. Bir tarafıyla baktığımızda alınan mesafe çok da önemli değil. Ama dünya ölçeğinde baktığımızda ciddi bir alan kazandığımızı söyleyebilirim. Bu kazancımızın en önemlisi paradigma değişikliği. Bu aslında kaldırımı, yolları yapmaktan daha da önemli. Edirne’de yediden yetmişe; engelli engelsiz genel anlamda bir felsefe değişikliği oldu. En büyük kazanç budur” diye konuştu.

               3 Aralık’ta Engelsiz Yaşam Merkezi’ni hizmete kazandırdıklarını belirten Gürkan, “Edirne bir gün engelli engelsiz tüm yurttaşların engelli engelsiz her etkinliğe katılabileceği bir şehir olacak. Edirne o zaman Edirne olacak” dedi.

               Altın Üçgenin önemine değinen Gürkan, Osmanlı Dönemi’nden beri kullanılan bu alanı tekrar canlandırmak istediklerini söyledi. Bu konudaki fikirleri tartışmaya açtıklarını belirten Gürkan, Selimiye Meydan Projesi’yle birlikte bu alanda yayalaşma ve sadeleşme ile orijinalliğe geri dönmek istediklerini söyledi.

               Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Başkanı M. Emin Parlakçı, “Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ‘Engelsizlik’ mücadelesi için teşekkür ediyoruz. Toplumda engelli diye tanımlanmasını doğru bulmuyorum. Ama fiziksel mekanlarda engeller var. Bu engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Atölye çalışmasına Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve Trakya Üniversitesi’nde toplam 11 öğrenci katıldı” ifadelerine yer verdi.

               Parlakçı, altın üçgenin araç trafiğine kapatılarak; yayaların kullanımına sunulması fikrini desteklediklerini anlattı.

               Öğrenciler daha sonra atölye çalışması sırasında elde ettikleri sonuçları katılımcılarla paylaştı. Toplantı katılım belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.