EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-09-2022 11:48

Altın fiyatları çakıldı: Gram altın ne kadar?

ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin ardından altının gram fiyatı, 974 lira ile yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Altın fiyatları çakıldı: Gram altın ne kadar?

GERÇEK GÜNDEM - ABD'de bu hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşmasının ardından düşüş eğilimini üst üste dördüncü işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı bin 655 dolarla Nisan 2020'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bu gelişmelerle altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından önceki kapanışının yüzde 0,4 altında 974 liradan işlem görüyor.

Böylece gram altın 22 Temmuz'dan bu yana en gördüğü en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

Dünkü kapanışta altının gram fiyatı, günü yüzde 1,8 azalışla 978 liradan tamamlamıştı.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Aynı dakikalarda çeyrek altın bin 600 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 530 liradan satılıyor.

DOLAR DEĞER KAZANDI

Analistler, enflasyonist endişeler ve resesyon riski arasında kalan merkez bankalarının faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri ile doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanmayı sürdürdüğünü söyledi.

FED BASKISI SÜRÜYOR

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek haftaki toplantısına ilişkin para piyasalarında yüzde 76 ihtimalle 75 baz puanlık, yüzde 24 ihtimalle de 100 baz puanlık faiz artırımının fiyatlandığına anımsatan analistler, bugün Avro Bölgesi'nde enflasyon verisinin takip edileceğini kaydetti.

AdminAdmin