GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-11-2022 10:01

'Belki de bu seçim, 2023 için en gerçekçi anket sonucunu verecek'

TV100 yazarı Erdoğan Aktaş, yaklaşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimleriyle ilgili "Belki de bu seçim, 2023 için en gerçekçi anket sonucunu verecek" dedi.

'Belki de bu seçim, 2023 için en gerçekçi anket sonucunu verecek'

TV100 yazarı Erdoğan Aktaş, 9 Kasım'da yapılacak İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimi için birçok kişinin "Hem İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminin rövanşı hem de 2023 genel seçimlerinin ön hazırlığı" dediğini söyledi.

Odanın, 700 bin üyesiyle dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en büyük sivil toplum kuruşu olarak değerlendirildiğini hatırlatan Aktaş, şöyle devam etti:

"Bu kadar ciddiye alınmasının nedeni sadece yüz binlerce üyesi olması değil. Türkiye genelinde yapılan oda seçimlerinin bazılarında, AK Parti’ye yakın isimlerin kaybetmesi, bu odaların en büyüğü olan İTO seçimini de genel seçim havasına soktu.

'ESNAF BİR ANLAMDA HÜKÜMETİ OYLAYACAK'

Ayrıca, ekonomik krizin iş dünyasına yansımasının sandığa nasıl etki edeceğinin de bu seçimde belli olacağını söyleyenler de var. Öyle ya, küçük, orta ve yüksek hacimli şirketler hep birlikte İTO’da oy kullanacak.

Yani esnaf bir anlamda hükümeti oylayacak. İTO’da her iş alanını temsil eden 81 komite var. Üyeler, bu komitelerde yarışa giren blok listelere oy verecek. Komitiler oluştuktan sonra, burada yer alan isimler ayrıca başkanı ve yönetim kurulunu seçecek.

Bu zamana kadar muhafazakâr görüşün ağırlık kazandığı İTO’da, şimdiki başkan Şekip Avdagiç yine aday. MÜSİAD, ASKOM ve TÜMSİAD’ın desteklediği Avdagiç’e en önemli eleştiriyi ‘İTO’da Değişim Platformu’ getiriyor.

 

AVDAGİÇ YÖNETİMİNE ELEŞTİRİLER

Uzun süredir çalışma gerçekleştiren Değişim Platform’u, Avdagiç yönetimini, üyelerine şu ana kadar yeterli desteği vermemek, pandemi sürecinde esnafı desteklememek ve ekonomik krize rağmen hükümete yakın olduğu için hiç açıklama yapmamakla eleştiriyor. Değişim Platformu ayrıca İTO yönetiminin şeffaf olmadığını, hangi dernekleri parasal olarak desteklediğini açıklaması gerektiğini söylüyor.

'BELKİ DE BU SEÇİM, 2023 İÇİN EN GERÇEKÇİ ANKET SONUCUNU VERECEK'

Ayrıca seçim ofisi kurarak adaylık çalışmalarını yürüten İTO Meclis Üyesi Murat Kalsın da güçlü adaylar arasında gösteriliyor. Kısacası İTO seçimi, 2023 seçimleri için çok ciddi bir kamuoyu yoklaması gibi olacak. Belki de bu seçim, 2023 için en gerçekçi anket sonucunu verecek.

Ancak İTO seçimine üyelerin katılım oranı ortama yüzde 8 civarı. Yani ortalama 50 bin üye sandığa gidiyor, 650 bin üye oy kullanmıyor. Dünya Ticaret Merkezi’nde yapılacak olan İTO seçiminin kaderini, katılım oranı belirleyecek.

Eğer katılım oranı yüksek olursa, İTO’da muhalif isimlerin yönetime gelmesi, bir başka deyişle AK Parti’nin kaybetmesi sürpriz olmayacak."

AdminAdmin