GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2023 18:05

CHP: Üsküdar Belediyesinin kiralama ve satma yetkisi AKP ve MHP’lilerden oluşan Belediye Encümenine devredildi

CHP tarafından yapılan açıklamada Üsküdar Belediyesi’ne ait bütün gayrimenkullerin satışı ve kiralanması yetkilerin, tamamı AKP ve MHP’lilerden oluşan Belediye Encümeni'ne devredildiği açıklandı.

CHP: Üsküdar Belediyesinin kiralama ve satma yetkisi AKP ve MHP’lilerden oluşan Belediye Encümenine devredildi

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Mert Bahçetepe, CHP milletvekilleri Gökan Zeybek ve Mahmut Tanal; CHP’liler kitle örgütü temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasında Üsküdar Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında, belediye adına kayıtlı bütün gayrimenkullerin satışı ve kiralanması hususunda kanun gereği Belediye Meclisine ait olan yetkilerin tamamının AKP ve MHP’lilerden oluşan Belediye Encümenine devredilerek gasbedildiği açıklandı.  

"ÜSKÜDAR BELEDİYESİ HALKIN GELECEĞİNİ DE SATIŞA ÇIKARIYOR"

Açıklamadaç Üsküdar Belediye Meclisinin ocak ayı toplantısında, CHP’lilerin tüm itirazlarına rağmen AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla alınan kararla, belediye adına kayıtlı bütün gayrimenkullerin satışı ve kiralanması hususunda kanun gereği Belediye Meclisine ait olan yetkilerin tamamının AKP ve MHP’lilerden oluşan Belediye Encümenine devredilerek gasbedildiği belirtilerek; “Bu karar, Üsküdar halkının iradesine karşı yapılmış bir darbedir. Belediye meclisi fiilen lağvedilmiştir. Belediye Encümenine, satış konusunda yetki verilen bu gayrimenkuller, Üsküdar Belediye Başkanı’nın veya encümeninin şahsi malı değil tüm Üsküdar halkının ortak malıdır. Üsküdar Belediyesi, bu gayrimenkullerin satışı ile aslında Üsküdar Halkının geleceğini de satışa çıkarmaktadır” denildi.

"BELEDİYE İSRAF VE BASİRETSİZLİĞİNE ÇÖZÜM ARIYOR"

İstanbul’un 39 ilçe belediyesi arasında en büyük bütçeye sahip 2. belediye konumunda bulunan Üsküdar Belediyesi’nin, geçen yıl 900 milyon ek borç alarak bütçe disiplini konusundaki olumsuz sicilini ortaya koyduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi; “Belli ki, tek adam rejiminin ülkeyi sürüklediği ekonomik buhran, Üsküdar Belediyesi idaresinin de ekonomik zorluklar çekmesine sebep olmuştur. Nitekim, ekonomik krizle boğuşan vatandaşlarımızın, alın terinden toplanan vergilerden oluşan bütçeyle yetinemeyen Üsküdar Belediyesi, halkın mallarını satarak, elde ettiği ek kaynaklarla israf ve basiretsizliğine çözüm üretmeye çalışmaktadır.”

Üsküdar’da kaynakların yandaşlara peşkeş çekildiği, kıymetli arazilerin hangi amaca hizmet ettiği meçhul şekilde satıldığı ve rant odaklı uygulamaların hız kesmeden devam ettiği ifade edilen açıklamada; “Nitekim Hilmi Türkmen ve ekibi, bugün itibariyle artık belediye yönetiminden ziyade bir müteahhit ve emlakçı gibi çalışmaktadır. Uyguladıkları yanlış politikalar ve yandaşlarını zengin etme zihniyetlerinden dolayı daha önce, karakol, camii gibi kamusal alanları dahi satmakta sakınca görmeyen Üsküdar Belediyesinin, mecliste karşılaştığı sert muhalefet ve oluşan kamuoyu tepkisi nedeniyle süreci meclis dışına taşıması ve tüm yetkiyi encümen üzerinde toplaması, hukuk tanımaz uygulamalarının son ve belki de en akıl almaz örneğidir. Bu hukuksuz bir karardır. Şeffaflıktan ve hesap verebilirlikten bu denli uzak bir anlayışın topluma fayda sağlaması beklenemez” denildi.

"YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER"

“Bugüne kadar yaklaşık 100 dönümün üzerinde arazi satışı yapan ve pek çok kıymetli yapıyı yandaş vakıf ve derneklere işbirliği adı altında devreden Üsküdar Belediyesinin, satış ve kiralama yoluyla varlığını sürdürme çabası tükenmişliğinin en net göstergesidir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Üsküdar Belediyesinin tüm bu yanlış uygulamalarının ve tercihlerinin faturasını Üsküdar halkı ödemek zorunda değildir. Ayrıca, 20 yıllık AKP iktidarının son aylarına geldiğimiz bu günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden kesilen kaynakların seçim sürecinde ilçe belediyeleri üzerinden elde edilmesine dönük hiçbir adıma müsaade etmeyeceğimiz de bilinmelidir. Bugün buradan, tekrar bir çağrı yapıyoruz; yapılacak olan ilk seçimlerde, Millet İttifakı iktidarında, geçmişten bugüne Üsküdar Halkının öz gücü ile var ettiği kaynakları, kamusal alanlarına hukuksuz bir şekilde göz koyan her kim var ise, yargı önünde hesap vereceklerini unutmamalıdır.”

Açıklamada, hafta başı itibariyle söz konusu meclis kararının iptali için gerekli davaların açılacağı ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunarak gerekli tüm hukuki yollara başvuracağı belirtildi.

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni