SİYASET
Giriş Tarihi : 02-11-2022 10:11

CHP'li Gürer: 'Bakan, taşeron çalışan sayısını veremedi'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD İşletme Genel Müdürlüğü ile TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde toplam 41 bin 287 personelin görev yaptığını açıkladı.

CHP'li Gürer: 'Bakan, taşeron çalışan sayısını veremedi'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

“TCDD bünyesinde çalışan sözleşmeli personelin lisansüstü eğitin ücretleri kurum tarafından karşılanmakta mıdır?

Lisansüstü eğitim alan personel sayısı kaçtır?

TCDD ve bağlı şirketlerde kadrolu, sözleşmeli, vekaleten, yüklenici firma elemanı olarak çalışanların dağılımlı sayısı kaçtır? 

TDDC ait olup ya da kiralanan hastane, öğrenci yurdu, sosyal tesislerin kaç tanesi son 20 yılda kapanmış ya da kiralanması sona erdirilmiştir?”

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Adil Karaismailoğlu, “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ile TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesinde; kadrolu, sözleşmeli, daimi İşçi, geçici işçi ve firma elemanı olarak toplam 41.287 personel çalışmaktadır” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, her iki kuruluşta toplam 630 personelin Yüksek Lisans yaptığını ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim döneminde Yüksek Lisans Eğitimi yapan personel bulunmadığını da açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakanlık soru önergemize TCDD’de çalışan sözleşmeli ve taşeron da  çalışanların  sayılarının dağılımını vermekten kaçınıp amacı dışında kurumun tüm çalışan sayısını veriyor. Çünkü TCDD’de taşeron firmada çalışan işçilere kadro verilmedi. Toplu rakam içinde bu gerçeğin görülmesi istenmiyor. Bakan, ‘TCDD’nin hastanesi yok’ yanıtı ile İstanbul, Eskişehir, Ankara gibi illerde yok edilen TCDD’nin hastaneleri hakkında bilgi vermekten kaçınmış. Keza yıkılan lojmanlar ve yok edilen sosyal tesisleri de rakamlara yansıtmamış. TCDD serbestleşme ile kurumsal kimliğinden giderek uzaklaştığı ve yüksek hızlı tren diye halen Arifiye’de 80 km kadar hızı düşen trenlerle kamuoyuna farklı sunum sağlıyorlar” diye konuştu. 

AdminAdmin