EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-10-2022 09:47

Çiftçinin pamuk fiyatı isyanı!

Hasat öncesi 25-26 liradan satılan pamuk, hasadın başlamasıyla birlikte sürekli inişle kilosu 14-15 liraya düştü. Tüccarın insafına bırakıldıklarını söyleyen Urfa’lı pamuk üreticisi Sinan Gül, tüccarın pamuğuna sadece kilogramda 6 lira fiyat biçtiğini belirterek, “Yemin ederim kanımı böbreğimi satsam borçlarımı ödeyemem. Bir daha pamuk ekmek mi, tövbe” dedi.

Çiftçinin pamuk fiyatı isyanı!

LATİF SANSÜR - SÖZCÜ

Bu yıl, geçtiğimiz yıla göre tohum, gübre, mazot, ekipman gibi girdilerdeki yüzde 100 ile yüzde 300 oranındaki artışla ekim yapan pamuk üreticileri, hasat dönemi öncesi 25-26 lira olan pamuk fiyatının 14-15 liralara gerilemesinin şokunu yaşıyor.

Çiftçinin içinde bulunduğu zor durumdan yararlanan tüccarların fiyatları daha da indirmeye çalışması pamuk üreticilerini bitirme noktasına getirdi.

Urfa'da pamuk üreticisi Sinan Gül, tüccarın pamuğu için sadece 6 lira fiyat biçtiğini belirterek, “Yemin ederim kanımı böbreğimi satsam borçlarımı ödeyemem. Bir daha pamuk ekmek mi, tövbe” dedi.

Türkiye'nin en çok pamuk üretilen illerinin başında gelen Aydın'daki  pamuk üreticileri de pamukta büyük oyunların oynandığını dile getirerek hükümet ve bakanlığın bu aşamada devreye girmesini istedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, pamuk fiyatlarının üreticiyi çok üzdüğünü, şok ettiğini belirterek, “Bir yıl önceye göre tohum, tarım ilaçları, elektrik, ekipman ve diğer girdilerde yüzde 100 ile yüzde 300 arasında artışlar oldu. Buna rağmen geçtiğimiz yıl 12-13 liraya sattığımız pamuğu bu yıl 14-15 liraya satıyoruz. Arz talep meselesi midir, bir oyun mudur bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“PAMUK YUVAMIZI YIKTI”

Bir daha pamuk ekmeye tövbe eden Sinan Gül, çektiği video ile sosyal medyadan yetkililere seslenerek, şu ifadeleri kullandı:

*Yaptığımız ekim ile gübre, tohum satıcısı, elektrik firması kazandı. Yaz boyunca 50-60 kişi çalıştı, ekmek yedi.

*İlgili herkes kazandı, kazanmayan üretici oldu. Bu gün tüccar gelip pamuğuma sadece 6 lira fiyat verdi. Bu fiyat sadece toplama parası değil. Bir arabam vardı, satıp bir kısım borçlarımı ödedim.

*Daha ödemem gereken elektrik, gübre, tohum borçları var. Yemin ederim kanımı böbreğimi satsam borçlarımı ödeyemem.

*Pamuk yuvamızı yıktı. Artık evde huzur kalmadı. Her şey yükselirken pamuğa ne oldu anlayamıyoruz.

*Gece gündüz Allah'ım bizi perişan etme diye dua ettim, ama sonunda perişan oldum. Gelecek yıl kimse bana artık gübre vermez, ilaç vermez.

*Borcu olanlar biraz zaman versin, borçlarımı öderim. Bir daha pamuk ekmek mi, tövbe.

“PAMUK ÜRETİMİ YÜZDE 50 AZALIR”

Üreticilerin borçlarını ödemek için pamuğu girdi fiyatlarının altında sattığını söyleyen Tanyeri,
şöyle konuştu:

*Üreticimizin pamuğu bekletme şansı yok. Çiftçimiz borçlarını Ekim, Kasım, Aralık aylarında öder.

*Arazisi kendinin olan, borçlarını ödeyebilecek durumda olan çok az çiftçi pamuğu bekletebilir, diğerleri yani en az yüzde 80'ni yılbaşına kadar üretilen pamuğu satmak zorunda. Hükümetin, bakanlığın bu aşamada devreye girmesi gerekiyor.

*Üç yıl önce bir lira 10 kuruş olan prim bu yılda aynı şekilde açıklandı. Bu kötü piyasanın yaşandığı, pamuğun sürekli aşağı gittiği bir dönemde destek priminin en az yüzde 200-300 artırılması gerekirdi.

*Maalesef hükümet ve bakanlık bunu yapmayarak üreticiyi kendi haline bıraktı. Üretici karamsarlığa girdi. Eğer bu tabloda düzelme olmazsa önümüzdeki yıl pamuk üretimi yüzde 50 azalır.

“DIŞA BAĞIMLI HALE GELİRİZ”

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Kendirlioğlu'da, fındık, çay gibi ürünlerde olduğu gibi devletin fiyatlara müdahale ederek alım garantisi vermesi gerektiğini söyledi.

Kendirlioğlu, ekilmeyen her dönüm pamuk için yurtdışına döviz ödeneceğini belirterek şunları söyledi:

*Böyle giderse seneye kimse pamuk ekmez, tamamen dışa bağımlı hale geliriz. Gelecek yıl ekilmeyen ürün kadar pamuk ithalatı yapılacak.

*Türk çiftçisine verilmeyen pamuk parası, yurt dışındaki çiftçiye ödenecek. Verilen 1 lira 10 kuruş pamuk priminin en az 2.5-3 liraya çıkarılması gerekir.

 

AdminAdmin