KENT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 10-03-2023 14:36   Güncelleme : 10-03-2023 14:44

Çiğli'de Okul Kantinlerine Yönelik Denetim

Çiğli Belediyesi, öğrencilerin sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimini sağlamak amacıyla ilçede eğitim veren okulların kantinlere yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Çiğli'de Okul Kantinlerine Yönelik Denetim

Çiğli Belediyesi, öğrencilerin sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimini sağlamak amacıyla ilçede eğitim veren okulların kantinlere yönelik denetimlerini  sürdürüyor.

Çiğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalar kapsamında 73’ü devlet, 72’si özel olmak üzere ilçede bulunan 145 okulun 40’ında denetimler tamamlandı. 'Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi' doğrultusunda kantinlerde genel hijyen, son kullanma tarihi ve satışı yasak ürünler kontrol edildi. Zabıta ekipleri denetimlerde tespit ettikleri eksikliklerle ilgili uyarılarda  bulunarak, kurallara uyan kantin işletmelerine teşekkür etti.

BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: “DENETİMLERİMİZ SÜRECEK”

Kantin denetlemeleriyle ilgili konuşan Başkan Utku Gümrükçü, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimlerini sürdürürken sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimini sağlamak adına üzerimize düşen sorumluluklar doğrultusunda denetimlerimizi sürdürüyoruz. Zabıta ekiplerimiz okullarda çok titiz bir çalışma yürütüyor. Gazlı içecek, kızartma ve cips gibi besin değeri düşük aynı zamanda obeziteye ve dengesiz beslenmeye sebep olabilecek gıda ve içecekler yerine öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için kantinlerde ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu, meyve ve yoğurt gibi kalsiyum ve vitamin deposu ürünlerin satılması sağlanıyor. İşletmecilere yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıdaların tüketimini özendirici afiş gibi materyalleri kullanmamaları yönünde uyarılarda bulunuluyor. Çocuklarımızın sağlığı bizim için her şeyden önce geliyor. Denetimlerimize ilçemizdeki tüm okullarda devam edeceğiz” dedi.

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni