GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2022 08:49

Davutoğlu'ndan 'uçak' haberlerine tepki: Türkçe özürlüler

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Halk TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayarak "Artık Türkiye'de siyasetin de medyanın da hiçbir seviyesi ve ahlakı kalmadı. Bu haberi bu şekilde anlayanlar Türkçe özürlüdürler" dedi.

Davutoğlu'ndan 'uçak' haberlerine tepki: Türkçe özürlüler

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı canlı yayında, "Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi. Yani 2017'ye kadar Türkiye uyuşturucuda transit ülke konumundaydı. Yani uyuşturucunun bir yerden bir yere aktarıldığı ülke şimdi ise hedef konumunda" dedi.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Halk TV'de Özlem Akarsu Çelik'in Liderler Özel programında sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Gerçekten bugün kamuoyumuzun ve bütün ilgili yetkililerin yakından takip etmesi gereken uyuşturucuyla topyekûn mücadele stratejimizi açıkladık. Ben görev aldığımda başbakanlıkta ilk faaliyetlerimden birisi 2014 Kasım ayında 1. uyuşturucuyla mücadele şurasını toplamış ve daha sonra da çoğu yasalaşan çok ciddi hamleler yapmıştık. Kapsamlı mücadele devreye sokulmuştu.

Ancak 2016'dan bütün bunlarda sonra gereken adımlar atılmadığı gibi Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi. Yani 2017'ye kadar Türkiye uyuşturucuda transit ülke konumundaydı. Yani uyuşturucunun bir yerden bir yere aktarıldığı ülke şimdi ise hedef konumunda.

Kokain, esrar olağanüstü artış var. Bu bil milli beka meselesi artık. Bu bağlamda biz kurumsal bir yapılanma öngörüyoruz. Var olan kurumsal yapılar yeterli değil. Narkotik başlı başına bir alan bu alanda uzmanlaşmadıkça takibi imkansız bir olay.

"UÇAĞIN SATILMASINI DA ELEŞTİRİYORUM"

Artık Türkiye'de siyasetin de medyanın da hiçbir seviyesi ve ahlakı kalmadı. Bu haberi bu şekilde anlayanlar Türkçe özürlüdürler. Psikolojik olarak denge problemleri vardır. Biz uyuşturucuyla eylem planı hazırlıyoruz. Orada çok açık bir ifadeyi saptırarak manipülasyon yapanlar var. Burada iyi niyet aramak mümkün değil. Bunlar ister siyasetçi olsunlar ister basın mensubu Türkçe özürlüdürler.

Rahmetli Özal döneminde alınan ATA uçağı geçmişte bütün başbakanlarımıza, cumhurbaşkanlarımıza hizmet etti ben de dışişleri bakanı olarak bu uçaklara bindim. Başbakan olarak da kullandım. Ben başbakanlığı bıraktıktan sonra bu uçak satıldı. Uçağın satılmasını da eleştiriyorum.

"BU AÇIK BİR PROVAKASYON"

Bu uçakta Özal, Demirel, Tansu Çiller, Ecevit... Bütün 90'lı yılların siyasileri bu uçakta uçmuştur. Küçükl bir uçak. Onunla ben kaç kez kıtalar arası sefer atlattım. Bu hafıza uçak eğer illa satacaksanız bunu doğru kullanacak bir yerde değerlendirme yoluna bakmak lazım.

Bu ben başbakanlığı bıraktıktan tam 5 yıl sonra 2021 Ağustos'unda Brezilya'da kokainle yakalandı. Hangi Türkçe bilen aklı başında birisi bu sözlerden benim başbakanlığım döneminde bu uçakta kokain taşındı gibi bir anlam çıkarabilir? Bu açık bir provokasyon. Bunu yapan siyasetçi ise önce Türkçe sınavını geçmeli.

Artık bu herhangi bir suç olma niteliğini kaybetmiş. Pandemide nasıl toplumsal seferberlik ilan ettiysek aynı seferberliği ilan etmek zorundayız. Cezaevlerinde 3 kişiden biri uyuşturucudan tutuklanmışsa İçişleri Bakanı önce bunu sormalı.

Uyuşturucu konusunda yakalananlar 2016'nın en az 3 katı. Atık su testleri yapılıyor burada rakamlar ürkütücü. Böylesi bir sorun aynı ölçüde terör gibi yıkıcı. Pandemi gibi yaygın terör gibi yakıcı. Bir nesli yok ediyor. Bunun karşısında bizim çok net tavır almamız lazım. Ve burada ilk hesap vermesi gereken kişi İçişleri Bakanı'nın kendisidir. 'Ayaklarını kırın' dediği kesimler dışında önce uyuşturucu baronlarının bu ülkeyi nasıl bir barınak haline getirdiğini onu sorgulamak ve onun hesabını vermek zorunda. Neden Türkiye'de daha önce görülmeyecek şekilde birtakım kara para aklama organizatörleri, birtakım uyuşturucu baronları Türkiye'yi mekan edindiler?

"SEZGİN BARAN KORKMAZ OLAYI NASIL KAPATILIR?"

Çünkü Türkiye'de bunun kendilerini korunak altında hissedebilecekleri bir iklim olduğunu düşünüyorlar. Neden son 6 yıl içinde 6 kez varlık barışı ilan edildi. Varlık barışı adı altında neden kaynağı ne olursa olsun kirli temiz paraların önü açıldı.

Son dönemde uyuşturucu merkezi ve hedefi haline gelmesinin birinci derecede sorumlusu İçişleri Bakanı'dır. İçişleri Bakanı ve tabii bütün bir yönetimdir. O İçişleri Bakanı'nı görevde tutan Sayın Cumhurbaşkanı'dır.

Sezgin Baran Korkmaz olayı nasıl kapatılır? Türkiye uluslararası mali görev gücünde gri listeye alınmasını nasıl izah edebilirsiniz? Sezgin Baran Korkmaz şu an ABD mahkemelerinde elinde Türk yetkililerine verdikleri rüşvet listesiyle Türkiye'nin üzerinde Demokles'in kılıcı gibi tutuluyor. Kimdir Sezgin Baran Korkmaz? Kara para aklayıcısı.

Peki Sezgin Baran Korkmaz'ın kimlerle fotoğrafı var? Kimlerle görüşmüş? Sayın Erdoğan'la görüşmüş, Sayın Soylu'yla görüşmüş. Kara para aklamayla uyuşturucu arasında doğrudan ilişki var.

"SOYLU CUMHURBAŞKANI'NA ŞANTAJDA BULUNUYOR"

Bu ilk defa olmuyor. 17-25 Aralık olaylarına bakın. 25 Aralık'ta Sayın Cumhurbaşkanı'nın ailesine bazı operasyonlar gündeme geldiğinde Sayın Binali Yıldırım da !ben oğlunu tanımam Sayın Erdoğan'ı tanırım' diyerek referans noktasını göstermişti.

Eğer bir devlette bugün olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla diye başlayan cümleleri kuruyorsa herkes bu şu demektir: O bulunduğu makamı hak etmiyor. Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanı talimat verebilir ama o makamda bulunan kişi bakansa eğer o bakan eğer o talimat uygun bir talimat değilse Sayın Cumhurbaşkanı'na aktarması gerekir. Kendisi işlem yaptıysa da sorumluluk alması gerekir.

Sayın Soylu bunu ilk kez yapmıyor. Her istifa tehdidinde aslında Sayın Cumhurbaşkanı'na şantajda bulunuyor. Sedat Peker, Süleyman Soylu hakkında iddialarda bulunduğunda Sayın Cumhurbaşkanı 1 ay boyunca sustu.

Susurluk vakasını hatırlarız olduğunda İçişleri Bakanı istifa etmişti. Böyle durumlarda ya kişi isitfa eder ya da görevden alınır. Onurluysa istifa eder ya da gider hukuka 'ben hesap vermeye hazırım' der. Ama 10 bin dolar alan milletvekilinin adını bildiği halde susuyor. Suçtur bu.

Ne zaman Sayın Soylu bir şekilde Cumhurbaşkanı'nın koruması altına girdi? Sayın Bahçeli, Sayın Soylu'nun arkasında durdu 1 ay sonra. Sayın Erdoğan da Sayın Soylu hakkında sadece olumlu bir ifadeyle arkasında durduğunu gösterdi.

"BÜROKRASİ DURMUŞ DURUMDA ANKARA'DA"

Herkesin kendi şahsi hesabı var. İktidarınızın süregideceğini düşürseniz uzun dönemli planlar yaparsınız. Biz geçmişte üstlendiğimiz görevlerde önce devletin ve milletin menfaatini düşünürdük. Şu anda AK Parti ve MHP'yi bir başka gerekçeyle kenarda tutalım ama onların da ayrı hesapları var. AK Parti'de yönetimde bulunan herkesin birinci telaşı bitmekte olan bir iktidar dönemi öncesinde kendini garantiye almak. Bu garantiye almanın değişik yolları var. 1 maddi olarak garantiye almak için. İktidarını kaybetme korkusundan daha büyük korku yoktur. 2.'si ileride hukuki bir hesap sorulacak olursa 'aman bir zarar görmeyeyim' diye bir telaş var. Bürokrasi durmuş durumda Ankara'da.

"ÜLKENİN İÇİŞLERİ BAKANI DOĞRUDAN ABD'Yİ SORUMLU TUTTU"

Bürokrasi iki tedbir alıyor. Bunlardan 1.'si sabit durmaktır. 2.'si de gelen her soruya yukarıyı işaret ederek cevap vermektir. Bir utanç tablosu da nedir? Anıtkabir'de Türkiye'nin İçişleri Bakanı ile Hazine Bakanı karşılıklı birbirine omuz attılar. Bu ilişkiler şu anda daha da gerginleşmiş durumda. İktidarı paylaşanlar arasında böylesine bir mücadele var.

İçişleri Bakanı Soylu bu mücadelede kendini emniyete almak için mümkün olan en yüksek hamasetle konuşarak kendini emniyete almaya çalışıyor. Ülkenin İçişleri Bakanı bu saldırı üzerine doğrudan ABD'yi sorumlu tuttu. Gerçekten sorumlu olabilir o zaman bunu belgeleriyle ortaya koyacaksınız ve diplomatik ilişkilerinizi gözden geçireceksiniz. Bir kere mesajı açıklaması lazım.

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni